آیساف:متحدان، افغانستان را پس از سال ۲۰۱۴ تنها نمی گذارند

کارستن جاکوبسن
Image caption سخنگوی ایساف می گوید متحدان افغانستان این کشور را پس از سال ۲۰۱۴ تنها نمی گذارند

سخنگوی نیروهای بین‌المللی یاری امنیتی در افغانستان، آیساف، گفته که امضای پیمان استراتیژیک افغانستان و آمریکا حامل پیامی روشن به طالبان است.

کارستن ژاکوبسن روز دوشنبه، ۱۸ ثور/اردیبهشت به خبرنگاران گفت: "این پیام برای طالبان و دیگر گروههای شورشی این است که متحدان افغانستان این کشور را پس از سال ۲۰۱۴ تنها نمی گذارند."

سخنگوی آیساف همچنین گفت: "این قرار داد همپا با قراردادهای دیگر مشارکت و همنوایی درازمدتی را ایجاد کرده است که حاکمیت ملی، ثبات و شکوفایی افغانستان را استحکام می‌بخشد و نقش زیادی در شکست گروه القاعده، طالبان و دیگر همکاران افراطی آنها دارد."

آقای جاکوبسن در این نشست خبری افزود که گروه طالبان با بحران رهبری رو به رو شده و توانایی رویارویی با نیروهای افغان را از دست داده است.

به گفته او، رهبران گروه طالبان از "آن سوی خط دیورند" (مرز افغانستان و پاکستان)، افراد خود را در افغانستان رهبری می کنند.

کارستن جاکوبسن اظهار داشت که در بهار و تابستان امسال حملات طالبان افزایش خواهد یافت، اما به باور او، نتیجه این حملات تنها کشتار غیرنظامیان خواهد بود .

این توافقنامه را باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در ۱۳ ثور/اردیبهشت در کابل امضا کردند و اعتبار آن ده سال است.

حق نشر عکس ISAF
Image caption نیروهای بین المللی در سال 2014 افغانستان را ترک خواهند کرد

قرار است متن این توافقنامه در کنفرانس سران پیمان ناتو در شیکاگوی آمریکا، که در ۲۰ ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد، نیز ارائه شود.

دامینیک میدلی سخنگوی غیرنظامی ناتو هم که در نشست خبری روز دوشنبه حضور داشت، گفت که متحدان افغانستان تعهدات خود در قبال افغانستان را پس از سال ۲۰۱۴ اعلام خواهند کرد.

آقای میدلی گفت: "انتظار می رود حدود ۶۰ تن از رهبران کشورها، سازمانهای بین‌المللی و از جمله سازمان ملل متحد، بانک جهانی و اتحادیه اروپا در این نشست حضور داشته باشند."

او افزود: "در شیکاگو رهبران تعهدات شان را برای یک مشارکت قوی با افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ مشخص می کنند."

بر اساس موافقتنامه‌ای که میان کابل و واشنگتن امضا شد، روابط نظامی و غیرنظامی دو کشور برای دست‌کم ۱۰ سال ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط