نگرانی سنای افغانستان از عملیات شبانه نیروهای ویژه ارتش

حق نشر عکس nationalassembly.af
Image caption مجلس سنا تاکید کرده که تفاوت میان عملیات شبانه نیروهای آمریکایی و نیروهای ویژه ارتش مشخص شود

مجلس سنای افغانستان با ابراز نگرانی از عملیات شبانه نیروهای ویژه ارتش گفته که در جریان عملیات این نیروها افراد بی‌گناه کشته شده اند.

ماه گذشته میلادی در پی گفتگوهای طولانی میان حکومت افغانستان و متحدان غربی آن، مسئولیت رهبری عملیات شبانه رسما از نیروهای بین المللی به نیروهای افغانستان واگذار شد.

پس از امضای تفاهمنامه‌ای در این مورد به وسیله وزیر دفاع افغانستان و فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان، ارتش افغانستان اعلام کرد که یک رشته عملیات شبانه را اجرا کرده است.

اما حالا مجلس سنا ابراز نگرانی کرده که در اثر عملیات شبانه نیروهای ویژه ارتش افغانستان در شرق این کشور، افراد غیرنظامی کشته و بازداشت شده اند.

مجلس سنا روز سه شنبه، ۱۹ ثور/اردیبهشت ژنرال عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع را فراخواند تا در این مورد توضیح دهد.

فضل هادی مسلمیار، رئیس سنا گفت: "نیروهای کماندو دو عملیات در لغمان و کنر در شرق افغانستان انجام داده اند و بدبختانه (در اثر آنها) دو تن از مجاهدین معلول کشته شده اند و این نیروها (نیروهای ویژه) پنج شش نفر از دانشجویان را با خود برده اند."

او افزود: "در سابق این ترس وجود داشت که آمریکایی‌ها مردم را (در جریان عملیات شبانه) می‌کشند، اما حالا نیروهای ارتش مردم را می‌کشند؛ پس تفاوت میان عملیات نیروهای خارجی و نیروهای افغان در چیست؟ چقدر اطمینان داده می‌توانید که این گونه حوادث دیگر تکرار نمی‌شود؟"

Image caption اجرای عملیات شبانه بخش از مبارزه با تروریسم در افغانستان است

آقای وردک تایید کرد که یکی از مجاهدان معلول در جریان عملیات شبانه در ولایت لغمان کشته شده، اما افزود که این فرد با مخالفان مسلح دولت ارتباط داشته است.

به گفته او، فرد کشته شده به سوی نیروهای ارتش شلیک کرده بود و او در اثر تیراندازی متقابل سربازان ارتش کشته شد.

وزیر دفاع همچنین گفت که عملیات شبانه در ولایت کنر، که گفته شده در جریان آن یک آموزگار و چند غیرنظامی دیگر کشته شده اند، هم به وسیله نیروهای ویژه ارتش انجام شده است.

آقای وردک در پاسخ به بازداشت چند تن در این عملیات، گفت که شواهد "موثق" وجود دارد که این افراد با شورشیان ارتباط داشته اند.

مجلس سنا در حالی از اجرای عملیات شبانه به وسیله نیروهای ارتش ابراز نگرانی کرده که اجرای این عملیات به وسیله نیروهای بین المللی نارضایی حکومت افغانستان را در پی داشت.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان توقف عملیات شبانه نیروهای خارجی را پیش‌شرط امضای همکاری‌های استراتژیک با آمریکا قرار داد و تا زمانی که عملیات شبانه این نیروها رسما متوقف نشد، حاضر به امضای این توافقنامه نشد.

مطالب مرتبط