انتقاد حامد کرزی از ادامه بمباران ناتو

حق نشر عکس afghan media center
Image caption حامد کرزی، به جان آلن و رایان کروکر گفت که در صورت ادامه بمباران، امضای موافقتنامه استراتژیک معنایی ندارد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان روز دوشنه هفتم مه، در دیدار با جان آلن فرمانده نیروهای ائتلاف و ناتو و رایان کروکر سفیر آمریکا در کابل، از بمباران مناطق مختلف در هفته گذشته انتقاد کرده و گفته است در صورت ادامه این بمباران، موافقتنامه استراتژیک میان دو کشور، معنایی ندارد.

براساس اعلامیه ای که دفتر ریاست جمهوری افغانستان در ارتباط با انتقاد اخیر آقای کرزی منتشر کرده آماده است که هفته گذشته نیروهای ناتو چندین منطقه را در ولایت های، لوگر، کاپیسا، هلمند و بادغیس، بمباران کرده اند.

بر اساس این اعلامیه، چندین غیر نظامی از جمله چند کودک، در این بمباران کشته شده اند.

در این اعلامیه آمده است که حامد کرزی به سفیر آمریکا و فرمانده ناتو گفت، که موافقتنامه استراتژیک با آمریکا را به این دلیل امضا کرده که، همکاری ها میان دو کشور، سبب مصونیت بیشتر زندگی افغانها شود و آنها دیگر کشته نشوند.

جان آلن فرمانده نیروهای آمریکایی در این دیدار به آقای کرزی گفته است، شخصا در مورد بمباران های اخیر تحقیق خواهد کرد.

افغانستان در حال حاضر نیروی هوایی ندارد و اگر نیروهای افغان و یا ناتو هنگامی درگیری با نیروهای شورشی مخالف دولت، نیازی به حمایت نیروهای هوایی پیدا کنند، از ناتو کمک می خواهند.

بمباران نیروهای ناتو، در سال های گذشته بارها، سبب مرگ غیر نظامیان و در نتیجه سبب تنش جدی در روابط افغانستان و آمریکا شده است.

اما هنوز نه دولت افغانستان و نه هم نیروهای ناتو، اطلاعات دقیقی در مورد زمان و محل بمباران های اخیر و میزان تلفات آنها منتشر نکرده است.

مطالب مرتبط