ژنرال دوستم: خروج عجولانه ناتو، افغانستان را به جنگ داخلی می کشاند

دوستم حق نشر عکس junbesh.net

ژنرال عبدالرشید دوستم، از اعضای ارشد جبهه ملی که یکی از گروه های اپوزیسیون حکومت افغانستان به شمار می آید، نسبت به خروج "عجولانه" نیروهای خارجی هشدار داده و گفته که این مسئله می تواند باعث آغاز نا آرامی های بیشتر و جنگ داخلی در افغانستان شود.

قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، اکثر نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند. بحث هایی نیز مطرح است مبنی بر این که سال ۲۰۱۴ سال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیز هست و در این صورت یکی از برنامه ها ( خروج نیروهای خارجی یا انتخابات) باید یک سال زودتر یعنی در سال ۲۰۱۳ انجام شود. البته این بحث هنوز به جایی نرسیده و نهایی نشده است.

ژنرال دوستم که در میان هزاران نفر از هوادارانش در شمال افغانستان صحبت می کرد گفت که خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان، تلاش های ده ساله آمریکا برای نابودی تروریسم را به هدر خواهد داد.

او گفت: "از طرف من به رئیس جمهور اوباما بگوئید که در خروج نیروهای خود عجله نکند، (اگر عجله کرد) طالبان دوباره جنگ داخلی را آغاز خواهند کرد و بعد، همه کرده های (آمریکا) از جمله مصرف میلیاردها دالر/ دلار و از بین رفتن هزاران سرباز خارجی به هدر خواهد رفت."

ژنرال دوستم افزود: "مردم ما امروز از امنیت خود نگران هستند... همین حالا اگر جلو طالبان گرفته نشود، بعد از خروج سربازان خارجی، تصفیه آنها مشکل تر خواهد شد."

با این حال، آقای دوستم از مذاکره با طالبان حمایت کرد و گفت که اگر طالبان شرایط افغانستان را بپذیرند و به قانون اساسی احترام بگذارند، از پیوستن آنها به دولت استقبال می کند.

اما او گفت که اگر طالبان حاضر به مصالحه نشدند، مردم افغانستان آماده "مقاومت" در برابر آنها خواهند بود.

ژنرال دوستم خطاب به هوادارانش گفت : "به شما ملت می گویم، اگر صلح نیامد، طالبان مانع انتخابات شدند و جنگ داخلی را سازماندهی کردند، مشورت من به شما همین است که با ارتش و پلیس ملی و ریاست امنیت ملی خود همکار باشید و در کنار پلیس و ارتش خود مقاومت کنید."

تغییر نظام سیاسی

جبه ملی که ژنرال دوستم از اعضای کلیدی آن است از بدو تاسیس خود از تغییر نظام ریاستی کنونی به نظام پارلمانی سخن گفته است، ژنرال دوستم امروز بار دیگر این خواسته اش را تکرار کرد.

او تغییر نظام را خواست مردم افغانستان خواند و از حامد کرزی خواست به خواست مردم احترام بگذارد.

آقای کرزی دو روز پس از امضای موافقتنامه استراتژیک با آمریکا گفت حمایت از نظام ریاستی بخشی از موافقتنامه است و آمریکا متعهد است از نظام کنونی (ریاستی) در افغانستان حمایت کند.

به نظر می رسد، بحث برسر نظام سیاسی افغانستان به مهم ترین بحث سیاسی در انتخابات بعدی این کشور بدل شود.

جبهه ملی افغانستان که ائتلافی از چهره های سابق جهادی و رهبران پرنفوذ قومی است، برای شرکت در انتخابات بعدی ریاست جمهوری، اعلام آمادگی کرده است و سعی می کند از طریق تاکید بر تغییر نظام کنونی هواداران بیشتری را جلب کند.

مطالب مرتبط