روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۰ ثور

اظهارات سفیر ایران در کابل و بحث انتخابات ریاست جمهوری آینده، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح به اظهارات اخیر سفیر ایران در کابل در مورد موافقتنامه استراتژیک میان افغانستان و آمریکا پرداخته و ضمن محکوم کردن این اظهارات، پرسیده است که چرا گروه های اپوزیسیون سیاسی حکومت افغانستان در این مورد تا حالا خاموش هستند؟

براساس گزارشها، سفیر ایران در کابل اخیرا در دیدار با رئیس مجلس سنای افغانستان گفت که پارلمان نباید موافقتنامه استراتژیک آمریکا و افغانستان را تصویب کند.

نویسنده هشت صبح افزوده که این گروه ها، هر حرکت آقای کرزی را مورد انتقاد قرار می دهند، اما وقتی ایران این گونه در امور داخلی افغانستان "مداخله" می کند، خاموشی گروه های اپوزیسیون در این مورد سوال برانگیز است.

این روزنامه افزوده که نه تنها در این مورد مشخص، بلکه در گذشته نیز هر باری که ایران "اظهارات مداخله گرانه" در مورد افغانستان داشته، این کشور را "اشغال شده" توصیف کرده، بر نیاز "مقاومت داخلی در برابر نیروهای خارجی" تاکید کرده، و یا هم روی پناهجویان افغان در ایران فشار وارد کرده، گروه های اپوزیسیون خاموش بوده اند.

روزنامه آرمان ملی اظهارات سفیر ایران در کابل را "غیر مسئولانه" خوانده و نوشته که "هیچ سفیری حق ندارد در مورد مسایل داخلی کشور میزبان با چنین پر رویی صحبت کند."

نویسنده آرمان ملی هشدار داده که این گونه موضعگیری ها، روابط دپلماتیک افغانستان و ایران را خدشه دار خواهد کرد.

روزنامه افزوده که رئیس جمهوری ایران، با فرستادن شخصی چون ظهره‌وند به عنوان سفیر این کشور به کابل، "برنامه های پنهانی دارد که می خواهد توسط او به اجرا بگذارد."

روزنامه اصلاح نوشته که همسایه های افغانستان باید دست از مداخله در امور این کشور برداشته و تلاش نکنند بیش از این زمینه نا امنی افغانستان را فراهم کنند.

این روزنامه نوشته که همسایه های افغانستان باید بدانند که "شعله ور شدن" آتش جنگ در افغانستان، خود آنها را نیز می سوزاند و از این رو، باید دست به دست هم داده و برای تامین امنیت در منطقه تلاش شود.

روزنامه ماندگار، منتقد حکومت، نسبت به انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان ابراز نگرانی کرده و نوشته که "مافیای قدرت" از همین حالا تلاش دارند تا امور مربوط به انتخابات را در کنترل خود داشته باشند.

با آنکه رئیس جمهور کرزی تاکید کرده که قصد ندارد برای حضور خود در انتخابات برای سومین بار زمینه سازی کند، اما روزنامه ماندگار هشدار داده که آقای کرزی می خواهد قدرت خود را تمدید کند و یا حداقل به نوشته روزنامه، زمینه را برای حضور یکی از طرفداران خود در ریاست جمهوری فراهم کند.