ایران نگرانی در مورد پیمان افغانستان و آمریکا را 'بازهم منتقل خواهد کرد'

عباس عراقچی حق نشر عکس MFA
Image caption عباس عراقچی حضور نیروهای خارجی را باعث ادامه درگیری و بی ثباتی در افغانستان و منطقه دانسته است

یک مقام ایرانی از ادامه موضعگیری دولت این کشور علیه همکاری استراتژیک افغانستان و آمریکا سخن گفته است.

روز چهارشنبه، ۲۰ اردیبهشت/ثور (۹ مه)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - متن مصاحبه با عباس عراقچی، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه را منتشر کرد که گفته است "جمهوری اسلامی ایران همواره در مذاکراتی که در سطوح مختلف با دوستان افغان داشته، نگرانی و دغدغه های خود را اعلام کرده است."

اشاره این مقام ایرانی به توافق افغانستان و آمریکا در زمینه همکاری دو کشور پس از خروج نیروهای رزمی آمریکا از افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی است.

آقای عراقچی گفته است که "این نگرانی ها در مرحله اول برای تامین امنیت افغانستان و در مرحله بعد، متوجه امنیت کشورهای منطقه است" و افزوده که وجود پیمان استراتژیک با آمریکا، "توجیه گر حضور و ادامه حضور نیروهای بیگانه در کشور افغانستان" است و نه تنها کمکی به تامین امنیت افغانستان و منطقه نمی کند، بلکه "تاثیری مخرب" هم در این زمینه خواهد گذاشت.

عباس عراقچی افزوده است که حضور نیروهای خارجی در افغانستان باعث تشدید گرایش های افراطی در آن کشور می شود و "درگیری و تنش در این کشور در دور باطلی که وجود دارد ادامه پیدا می کند."

وی در توجیه نظر خود گفته است که نیروهای خارجی دلیل حضور خود در افغانستان را جنگ با "نیروهای افراط گرا و تروریستی" اعلام می کنند، در حالیکه طرف مقابل نیز با استناد به لزوم مقابله با اشغالگران، به فعالیت خود ادامه می دهد و به این ترتیب، افغانستان گرفتار نا امنی و تنش می شود.

حق نشر عکس Getty
Image caption رئیسان جمهوری افغانستان و آمریکا توافقنامه همکاری استراتژیک را امضا کرده اند

آقای عراقچی گفت که مقامات افغانستان باید توجه داشته باشند که "هر اقدامی که منجر به ادامه حضور نیروهای خارجی و آمریکایی شود، مخل امنیت کشور افغانستان و دارای اثرات منفی بر امنیت کشورهای منطقه خواهد بود."

وی گفت که مقامات ایرانی نگرانی خود در این زمینه را به دولت افغانستان منتقل کرده اند و در آینده نیز چنین خواهند کرد و افزود: "سعی می کنیم در یک گفت و گوی سازنده با مقامات افغانی، اینگونه نگرانی ها منتقل شود تا به تحلیل ها و جمعی بندی های درستی برسیم."

ناخرسندی افغانستان

روز سه شنبه گزارش شد که یکی از مقامات وزارت خارجه افغانستان در ملاقات با مستشار سفارت ایران در کابل خواستار توضیحاتی پیرامون اظهارات سفیر ایران راجع به موافقتنامه همکاری های استراتژیک افغانستان و آمریکا شده است.

این ملاقات در پی انتشار خبر اظهارات ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر ایران، در ملاقات با رئیس مجلس سنای افغانستان صورت گرفت که ظاهرا توصیه کرده بود که پارلمان این کشور متن موافقتنامه ای را که هفته گشته بین حامد کرزی و باراک اوباما، رئیسان جمهوری افغانستان و آمریکا امضا شده بود، تصویب نکند.

این مقام وزارت خارجه افغانستان در ملاقات با مستشار سفارت ایران در کابل تاکید کرد که افغانستان به عنوان یک کشور مستقل حق دارد با هر کشوری که مایل باشد، از جمله آمریکا، همکاری کند.

حق نشر عکس AP
Image caption اظهارات ابوالفضل ظهره‌وند در مورد پیمان استراتژیک ناخرسندی مقام‌های افغان را در پی داشت

مقامات افغانستان گفته اند که توافقنامه امضا شده توسط حامد کرزی و باراک اوباما به نحوه حمایت ایالات متحده از برنامه حکومت افغانستان برای حفظ امنیت و ثبات این کشور ارتباط دارد.

انتشار سخنان سفیر ایران اعتراض گروهی از نمایندگان پارلمان افغانستان را نیز در پی آورد که موضعگیری او را مداخله در امور داخلی کشور خود دانسته بودند.

اگرچه در توافقنامه استراتژیک تصریح شده است که همکاری آمریکا و افغانستان علیه هیچ یک از کشورهای منطقه نخواهد بود، مقامات جمهوری اسلامی نگران ادامه حضور نظامی ایالات متحده در مرزهای شرقی ایران هستند.

پس از انتشار خبر امضای توافقنامه استراتژیک آمریکا و افغانستان، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود که "ابهام در وضعیت آینده پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان و عدم شفافیت در نحوه وظایف امنیتی آمریکا، از محورهای نگرانی ایران و کشورهای منطقه است."

در توافقنامه استراتژیک بین دو کشور همکاری های امنیتی و نقش نیروهای خارجی و آمریکایی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ به امضای سند دیگری موکول شده است.

به استثنای ایران، تا کنون هیچ کشور دیگری در منطقه نسبت به توافقنامه استراتژیک افغانستان و ایالات متحده واکنش نشان نداده است.

مطالب مرتبط