وزارت خارجه ایران کاردار سفارت افغانستان در تهران را فراخواند

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای پاک‌آیین آنچه را که "فضاسازی برخی رسانه‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران" خوانده، "در مسیر اهداف کشورهایی که قصد اخلال در روابط دوستانه و برادرانه تهران-کابل" دانسته است

وزارت خارجه ایران، کاردار سفارت افغانستان در ایران را در اعتراض به "جوسازی‎های منفی رسانه‌ای افغانستان" علیه جمهوری اسلامی، احضار کرده است.

ایرنا خبرگزاری رسمی ایران، نوشته که محسن پاک‌آیین رئیس ستاد افغانستان در وزارت خارجه ایران در دیدار با شاه مردان قل، کاردار سفارت افغانستان در تهران، نگرانی دولتش را در مورد موافقتنامه استراتژیک افغانستان و آمریکا اظهار کرده است.

به نوشته خبرگزاری دولتی ایران، آقای پاک‌آیین آنچه را که "فضاسازی برخی رسانه‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران" خوانده، "در مسیر اهداف کشورهایی که قصد اخلال در روابط دوستانه و برادرانه تهران-کابل" دانسته است.

این مقام وزارت خارجه ایران گفته است: "امیدوارم این وضعیت از سوی دولت افغانستان مدیریت شود."

محسن پاک‌آیین همچنین در این دیدار گفته است: "مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها نگرانی خود را نسبت به تهدیدات امنیتی آمریكا در منطقه و به خصوص ابقای پایگاه‎های نظامی در افغانستان را به مقامات این كشور اعلام و در مجامع بین المللی بیان كرده اند."

ایرانا افزوده که شاه مردان قل به این مقام ایرانی گفته است که "مراتب نگرانی جمهوری اسلامی ایران را به دولت افغانستان ابلاغ خواهد كرد."

دو روز پیش وزارت خارجه افغانستان نیز ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر ایران در کابل را به دلیل اظهاراتش در مورد موافقتنامه استراتژیک آمریکا و افغانستان احضار کرده بود.

آقای ظهره‌وند اخیرا از فضل‌هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنای افغانستان خواسته بود این موافقتنامه را در مجلس سنا امضا نکند.

حق نشر عکس AP
Image caption درخواست سفیر ایران مبنی بر عدم تایید توافقنامه استراتژیک افغانستان و آمریکا، واکنش مقامهای افغان را در پی داشته است

ابوالفضل ظهره‌وند به وزارت خارجه نرفت و محمدکاظم نعیمی مستشار سفارت ایران در کابل را بجای خود فرستاد.

به دنبال امضای موافقتنامه استراتژیک آمریکا و افغانستان، ایران تنها کشور در منطقه است که به امضای این موافقتنامه واکنش نشان داده است.

اظهارات مقام های ایرانی به ویژه سفیر ایران در کابل سبب بروز تنش های دیپلماتیک در روابط دو کشور شده است.

افغانستان همیشه تاکید می کند که به عنوان یک کشور مستقل حق دارد، با هر کشوری که لازم ببیند، در سطوح مختلفی موافقتنامه هایی را امضا کند.

اما ایران تاکید دارد که امضای این موافقتنامه، سبب حضور نیروهای آمریکایی در منطقه خواهد شد.

ایران حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را غیر ضروری و سبب نا آرامی در منطقه می داند.

مطالب مرتبط