مقام سازمان ملل: نا امنی مانع اصلی امداد رسانی در افغانستان است

والری آموس حق نشر عکس bbcpersian
Image caption خانم آموس گفت که نیاز است افغانستان کماکان مورد توجه جامعه جهانی باشد

سازمان ملل متحد ادامه ناامنی ها را مهمترین چالش در برابر برنامه های امدادرسانی در افغانستان می داند.

والری آموس، هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواسته است که به حمایت مالی از کمک های بشردوستانه به افغانهای نیازمند اولویت دهد.

خانم آموس به بی بی سی گفت که جامعه جهانی تاکنون بخش کمی از بودجه مورد نیاز برای عملیات امدادرسانی را در افغانستان تامین کرده است.

علی یاور سلیمی، خبرنگار بی بی سی فارسی در کابل، با خانم آموس گفت‌وگو کرده و نخست از پرسیده است: شما در چهار روز گذشته در افغانستان بودید، ارزیابی تان از وضعیت بشری در این کشور چیست؟

هنوز نیازهای فراوانی برای انجام کمک‌های بشردوستانه در افغانستان وجود دارد. هنوز ۵۰۰ هزار نفر بیجاشده داخلی داریم و پنج میلیون پناهنده دیگر در ایران و پاکستان. ما همچنین حوادث طبیعی سالانه را در افغانستان داریم که مردم را متاثر می کند. من خودم از منطقه ای در ساحل رودخانه آمو دریا دیدن کردم که پنج روستا بر اثر بالا آمدن سطح آب کاملا از بین رفته بودند.

بنابراین افغانستان کشوری است که با دشواری های متعددی روبرو است و ما در بخش کمک های بشردوستانه می خواهیم به این مشکلات رسیدگی کنیم. در عین حال درک می کنیم که افغانستان برای توسعه درازمدت خود نیز با چالشهای زیادی مواجه است.

مهم ترین این چالشها کدام است؟

چالش اصلی ناامنی است که مانع دسترسی ما به همه افراد نیازمند می شود. در زمینه های حمل و نقل و زیربناها نیز مشکلاتی وجود دارد که کار امداد رسانی را بسیار پرهزینه می کند. در عین حال در برخی مناطق ظرفیت های لازم برای امدادرسانی به مردم وجود ندارد. به همین دلیل است که ما می خواهیم در کنار امدادرسانی به نیازمندان، ظرفیت های ادارات محلی را نیز بالا ببریم تا آنها خود قادر به مقابله با حوادث و برآوردن نیازهای مردم شوند.

پس شما از دولت افغانستان و جامعه جهانی می خواهید که کمک های بیشتری به افراد نیازمند داشته باشند؟

ما همیشه می توانیم کمک های بیشتری انجام دهیم. اینجا کشوری است که گاهی دسترسی به افراد نیازمند مشکل است، چون در زمستان راه‌های خیلی از مناطق بسته می شوند. من از برنامه توسعه درازمدت افغانستان کاملا حمایت می کنم. اما می خواهم مطمئن شوم که نیازمندی های فوری کسانی که خیلی فقیر هستند، نیز فراموش نشده است.

دولت افغانستان از مدتها پیش خواهان توازن در کمکهای نظامی و غیرنظامی جامعه جهانی بوده است. فکر می کنید که به این خواسته دولت تا حالا پاسخ مثبت داده شده؟

حق نشر عکس AP
Image caption سازمان ملل متحد می گوید می خواهند نهادهای دولتی را برای کمک به خانواده های فقیر تقویت کنند

از نظر کمک های بشردوستانه که در مرکز توجه من است، ما می خواهیم مطمئن شویم که به نیازهای فوری مردم رسیدگی می شود. در عین حال ما به نیازهای آنها در درازمدت هم توجه داشته باشیم. کاریابی برای مردم بسیار مهم است و من با کسانی که صحبت کردم همه شان می خواهند کاری داشته باشند تا مخارج خانواده های شان را تامین کنند.

آنها همچنین خواهان دسترسی به خدمات اولیه بهداشتی و آموزش و پرورش هستند و همچنین امنیت. امنیت تنها امنیت فیزیکی نیست. بلکه از نظر مردمی که من با آنها صحبت کردم، امنیت به معنای توسعه انسانی است، دسترسی به خدمات اولیه و حاکمیت قانون است.

حالا به نظر شما دولت افغانستان و جامعه جهانی چگونه می تواند چنین امنیتی را که شما از آن صحبت کردید، تامین کنند؟

در حال حاضر کارهای زیادی در این زمینه جریان دارد. دولت برنامه های ملی و اولویت های خاص خودش را دارد و از جامعه جهانی می خواهد از آن حمایت کند.

ما در آینده نزدیک شاهد دو نشست مهم در مورد افغانستان خواهیم بود که این مسایل را بررسی خواهند کرد. اما در عین حال کارهایی هستند که باید همین حالا انجام شود و ما می خواهیم پول کافی برای انجام کمک های بشردوستانه تامین شود.

اما گزارشها نشان می دهد که جامعه جهانی تا حالا به درخواست تامین هزینه عملیات امدادرسانی در افغانستان خیلی سخاوتمند نبوده. مثلا سال گذشته دولت و سازمان ملل ۵۰۰ میلیون دلار برای کمک های بشردوستانه در افغانستان درخواست کرده بود که تاپایان سال حدود هفتاد درصد آن تامین شد. امسال هم بیش از ۴۰۰ میلیون دلار خواسته شده. فکر می کنید جامعه جهانی این پول را در اختیار تان می گذارد؟

ما امسال ۴۳۷ میلیون دلار در خواست کردیم. تاکنون تنها ۲۴ درصد آن تامین شده. یکی از دلایلی هم که من به افغانستان سفر کردم همین است که مطمئن شوم ما همچنان بر رسیدگی به نیازهای بشردوستانه در این کشور متمرکز می مانیم و من از کمک دهنده ها خواهم خواست تا پول مورد نیاز برای عملیات امدادرسانی در افغانستان را در اختیارمان قرار دهند.

شما قرار است در بازگشت از افغانستان گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل در مورد وضعیت این کشور ارائه کنید، خواست اصلی شما در این گزارش از جامعه جهانی چه خواهد بود؟

من این نکته را واضح خواهم کرد که جامعه جهانی درک کند که لازم است کمک های بیشردوستانه در افغانستان همچنان ادامه یابد.

من خواهان حمایت های دراز مدت جامعه جهانی برای رسیدگی به مشکلات موجود در افغانستان خواهم شد. در عین حال می خواهم جامعه جهانی درک کند که عملیات امدادرسانی در افغانستان بخش مهمی از روند انتقال مسئولیت ها در عرصه های مختلف از خارجی ها به افغانها است.