حزب اسلامی: با دولت افغانستان دیگر مذاکره نمی کنیم

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار اعلام کرده که مذاکرات خود با دولت افغانستان را قطع کرده و قصد ندارد دیگر با این دولت مذاکره کند.

این حزب در تازه ترین واکنش خود به امضای موافقتنامه همکاری های استراتژیک میان آمریکا و افغانستان، امضای این سند را بهانه ای برای حضور طولانی مدت نیروهای آمریکایی در افغانستان خوانده و گفته به همین دلیل تصمیم به قطع مذاکرات با دولت افغانستان گرفته است.

موافقتنامه همکاری های استراتژیک در دوم می میان باراک اوباما و حامد کرزی در کابل امضا شد. اما این موافقتنامه هنوز باید از سوی پارلمان افغانستان تائید شود.

غیرت بهیر یکی از اعضای ارشد حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار می گوید، در موافقتنامه استراتژیک ابهامات زیادی وجود دارد.

به گفته او اعضای حزب اسلامی به این باور اند که "در این موافقتنامه حاکمیت ملی افغانستان نقض شده و آمریکایی ها قصد ندارند افغانستان را ترک کنند."

او گفت یکی از شرط های آنها برای مذاکره با دولت افغانستان خروج نیروهای خارجی از این کشور بوده است.

اما شورای عالی صلح افغانستان نگرانی های حزب اسلامی در مورد موافقتنامه استراتژیک با آمریکا را پیش از وقت می داند.

این شورا با تاکید بر ادامه مذاکره با مخالفان مسلح دولت می گوید هیچ نوع پیش شرطی را در روند صلح، نمی پذیرد.

اسماعیل قاسمیار یک عضو این شورا، به بی بی سی گفت تنها مذاکره می تواند همه موضوعات مورد اختلاف را حل کند.

اعضای حزب اسلامی گفته اند که پیش از این نیز در مورد حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان با رایان کروکر سفیر ایالات متحده و ژنرال جان آلن فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفتگوهایی داشته اند اما از آنان پاسخ روشنی در این مورد دریافت نکرده اند.

مقامات آمریکایی هیچ گاهی انجام مذاکرات مستقیم میان آنها و نمایندگان حزب اسلامی را تائید نکرده اند.

امضای موافقتنامه ستراتژیک افغانستان با آمریکا افزون بر واکنش بعضی از جناح های مخالف دولت افغانستان، واکنش شماری از کشورهای همسایه از جمله ایران را نیز در پی داشته است .

مقام های ایرانی این سند را تهدیدی برای امنیت ملی خود می دانند.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، در حال حاضر عملا با نیروهای خارجی مستقر در افغانستان و دولت این کشور درگیر جنگ است.

این گروه در تشکیلات خود از طالبان جدا است، اما برنامه ها و اهداف آنها در بسیاری موارد با هم مشترک است.

گلبدین حکمتیار، رهبر این حزب که در محل نامعلومی بسر می برد، در فهرست افراد مورد پیگرد آمریکا قرار دارد و برای سر او جایزه تعیین شده است.

مطالب مرتبط