روزنامه های کابل: شنبه، ۲۳ ثور

روزنامه های چاپ امروز کابل عمدتاً به بررسی و تحلیل حمله یک سرباز افغان به همکاران خارجی خود و مسائل مرتبط با واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی پرداخته اند.

سروش ملت در مطلب صفحه نخست خود با عنوان "باز هم تکرار حملات خودی"، با اشاره به تیراندازی یک سرباز ارتش به مربیان خارجی در شرق افغانستان نوشته که "حملات خودی" در افغانستان پدیده ای شناخته شده است که "بارها فاجعه آفریده و منجر به حوادث خونینی شده است".

مقامهای دولتی در ولایت کنر گفته اند که در اثر تیراندازی فردی که لباس ارتش افغانستان به تن داشت به روی همکاران خارجی خود، یک تن کشته و دو نفر دیگر زخمی شده اند. این حادثه روز جمعه، ۲۲ ثور/اردیبهشت در ولسوالی غازی آباد ولایت کنر روی داد.

به نوشته سروش ملت، تعداد سربازان خارجی که به اثر حملات افراد منسوب به نیروهای امنیتی افغانستان در ده سال گذشته کشته شده اند، به "دهها تن" می رسد. روزنامه افزوده که احتمالا تعداد واقعی آمار در این خصوص ممکن است به مراتب بیشتر از آماری باشد که رسما اعلام می شود.

نویسنده روزنامه از این که مقامهای افغان و ناتو تا حال این گونه حملات را "تصادفی" خوانده اند، اظهار تاسف کرده و نوشته که مقامها نسبت به "ریشه‌های درونی و بیرونی" آن غفلت کرده‌اند. نویسنده این گونه حوادث را به "نفوذ گروه طالبان در صفوف نیروهای امنیتی و "ناهماهنگی" نیروهای داخلی و خارجی نسبت داده است.

سروش ملت در ادامه نسبت به نفوذ طالبان در نیروهای امنیتی هشدار داده و آن را خطرناک دانسته است. به باور نویسنده، طالبان با سازماندهی این گونه حملات، از یک سو سربازان خارجی را می کشند و از سوی دیگر اعتماد میان نیروهای خارجی و داخلی را کاهش می دهند.

ماندگار حکومت افغانستان را "رو به افول" توصیف کرده و نوشته که هنوز هم ضمانت های لازم برای به دوش گرفتن مسئولیت ها از سوی حکومت این کشور پس از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ میلادی وجود ندارد.

به نظر نویسنده، پس از اعلام پایان ماموریت نظامی نیروهای بین المللی در افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی، شمارش معکوس در مورد وضعیت سیاسی افغانستان آغاز شد و حالا بسیاری از جناح ها و شخصیت های سیاسی و حتی افراد عادی نسبت به آینده "نگران" هستند.

ماندگار در ادامه اظهارات اخیر اشرف غنی احمدزی، رئیس کمیسیون هماهنگی برنامه انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی را نقد کرده که اخیرا گفته پس از اتمام برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان، نگرانی جدی وجود ندارد.

روزنامه پرسیده که اگر آقای احمدزی نگران وضعیت پس از سال ۲۰۱۴ نیست، چرا وزیر دفاع به صراحت اعلام کرد که پس از خروج نیروهای خارجی مناطق شرقی و جنوبی افغانستان در معرض تهدید قرار می گیرد. به تعبیر نویسنده، این گونه تناقض گویی ها باعث می شود که نگرانی ها در کشور افزایش یابد.

روزنامه هشت صبح در مطلب اصلی خود با اشاره به روند واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان نوشته که در حال حاضر در برخی مناطق حاکمیت دولتی کمرنگ است و حتی در برخی مناطق ولسوالی‌ها، مسئولان دولتی در دفترهای خود نه بلکه در مراکز ولایات مستقر هستند.

به نوشته این روزنامه، هر چند دولت روزها در این مناطق حضور دارد، اما شبها طالبان بر این مناطق حکومت می کنند و این گروه به صورت حکومت سایه حضور دارد. هشت صبح نوشته که طالبان در این مناطق شعبه های نظامی، مالی و دادگاه دارند.

نویسنده با این مقدمه نوشته که در اجرای مرحله سوم برنامه انتقال، تنها مساله ای بالا بردن پرچم افغانستان و فرو آوردن پرچم نیروهای خارجی مطرح نیست، بلکه نیاز به اجرای عملیات گسترده نظامی و بیرون راندن شورشیان و فراهم کردن حمایت قوی نظامی از ادارات محلی است.

روزنامه افزوده که در مراحل اول و دوم این برنامه، نیروهای امنیتی داخلی در مناطق آرامی مانند دایکندی و پروان مسئولیت امنیتی را به دوش گرفتند، اما مرحله سوم این برنامه در مناطق ناامن اجرا می‌شود و به همین دلیل، اگر حمایت نیروهای خارجی و ارتش نباشد، پلیس به تنهایی قادر به تامین امنیت نیست.

مطالب مرتبط