'شبکه حقانی در لیست گروههای تروریستی قرار گیرد'

Image caption شبکه حقانی هرچند از نظر عملیاتی مستقل عمل می کند اما خود را متحد طالبان افغانی به رهبری ملا عمر می داند.

شماری از اعضای کنگره آمریکا از وزیر خارجه این کشور خواسته اند تا شبکه حقانی را در فهرست گروههای تروریستی خارجی قرار دهد.

این اعضای کنگره که از هر دو حزب دمکرات و جمهوری خواه هستند، گفته اند که جنگجویان شبکه حقانی همواره منافع آمریکا را هدف قرار می دهند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که هفته گذشته دایان فاینشتاین رئیس کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا همراه با تعدادی از اعضای کنگره در سفر به افغانستان با حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور، رایان کروکر سفیر آمریکا در کابل و شماری از مقامات آمریکایی در افغانستان ملاقات کردند.

اعضای کنگره آمریکا در نامه خود به هیلاری کلینتون گفته اند که سفر آنها به افغانستان، نگرانی های مقامات اطلاعاتی در مورد شبکه حقانی را تأیید کرده و به آنها ثابت شده است که "شبکه حقانی یک تهدید همیشگی علیه زنان، مردان و کودکان در منطقه هستند."

آنها همچنین گفته اند درحالیکه ماهها است گفتگوهای صلح با طالبان متوقف شده، دلیلی وجود ندارد که شبکه حقانی به عنوان یک گروه تروریستی شناخته نشود.

شبکه حقانی یکی از سه گروه اصلی شورشی مخالف دولت افغانستان است.

رهبری این شبکه به عهده سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی، فرمانده پیشین مجاهدین در شرق افغانستان است.

گروه حقانی که بسیاری از عملیات‌ داخل افغانستان بویژه عملیات انتحاری به آن نسبت داده می شود، از خطرناکترین گروه های مخالف دولت افغانستان به شمار می رود.

مقام‌های آمریکا بارها سرویس اطلاعاتی پاکستان (آی اس آی) را به حمایت از شبکه حقانی در انجام حملات تروریستی در افغانستان متهم کرده است.

این شبکه هرچند از نظر عملیاتی مستقل عمل می کند اما خود را متحد طالبان افغانی به رهبری ملا عمر می داند.

در تازه ترین مورد، سفیر آمریکا در افغانستان این گروه را متهم به سازماندهی و انجام حملات ۱۸ساعته ماه پیش در کابل کرد. او گفت که رهبران این گروه این حملات را در وزیرستان شمالی در مناطق قبایلی پاکستان طراحی کرده بودند.

مطالب مرتبط