عضو ارشد شورای عالی صلح در کابل ترور شد

ارسلا رحمانی حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای رحمانی عضو ارشد شورای عالی صلح افغانستان بود

ارسلا رحمانی، یکی از اعضای ارشد شورای عالی صلح افغانستان و از مقامات سابق حکومت طالبان، از سوی افراد مسلح در کابل، پایتخت افغانستان کشته شده است.

فرماندهی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که آقای رحمانی صبح امروز (یکشنبه، ۲۴ ثور / اردیبهشت) زمانی که از خانه خود به سوی مجلس سنا روان بود، در نزدیکی دانشگاه کابل مورد حمله قرار گرفت.

ژنرال ایوب سالنگی فرمانده پلیس کابل گفت که افراد مهاجم از درون یک موتر (خودرو) به طرف آقای رحمانی تیراندازی کرده و از محل فرار کرده‌اند.

فرمانده پولیس کابل گفت " آقای رحمانی پس از اصابت یک گلوله به قلبش بلافاصله جان داد. راننده اش اصلا متوجه نشده بود که به او تیراندازی شده است."

بلال سروری گزارشگر بی بی سی در کابل می گوید که تیراندازان ظاهرا از "صدا خفه‌کن" روی اسلحه ای خود استفاده کرده اند.

هنوز معلوم نیست که در این حادثه به افراد دیگری نیز آسیب رسیده یا نه.

پلیس کابل می‌گوید تحقیقات در مورد این حمله را آغاز کرده است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت کشتن آقای رحمانی را برعهده نگرفته است.

گروه طالبان نیز با انتشار اعلامیه ای دست داشتن در این حادثه را رد کرده اند.

ارسلا رحمانی، عضو مجلس سنا و رئیس یک گروه پارلمانی به نام "اصلاح و عدالت" بود.

آقای رحمانی در حکومت طالبان، برای دوره‌ای، به عنوان معاون وزیر تحصیلات عالی کار کرد و پس از فروپاشی طالبان نیز، موضعگیری نزدیک به طالبان داشته است.

او در تلاش‌های حکومت افغانستان برای مذاکره با طالبان نقش داشته است.

آقای رحمانی اخیرا در رأس کمیسیونی برای بررسی اوضاع زندانیان قرار گرفت و بلافاصله پیشنهاد کرد که برای ارزیابی وضعیت زندانیان طالبان نیاز است تا هیاتی به بازداشتگاه گوانتانامو فرستاده شود.

آمریکا، پاکستان و نیروهای بین المللی یاری امنیتی در افغانستان یا آیساف با انتشار اعلامیه های جداگانه قتل آقای رحمانی را محکوم کرده اند.

برهان الدین ربانی، رئیس سابق شورای عالی صلح افغانستان نیز حدود هشت ماه پیش در خانه اش در شهر کابل، در نتیجه یک حمله انتحاری کشته شده بود.

اخیرا، صلاح الدین ربانی، پسر آقای ربانی به عنوان رئیس این شورا انتخاب شد.

علاوه بر آقایان ربانی و رحمانی، شمار دیگری از اعضای شورای عالی صلح افغانستان نیز در گذشته مورد حمله افراد مسلح قرار گرفته اند.

اخیرا رئیس ولایتی شورای صلح در کنر، در نتیجه یک حمله انتحاری کشته شد و پیش از این، شماری از اعضای این شورا نیز از سوی گروه های مسلح ربوده شده اند.

شورای عالی صلح به هدف زمینه سازی برای گفتگو با طالبان و تشویق رهبری این گروه برای پایان دادن به خشونت ها در افغانستان تشکیل شده است.

اما منتقدان می گویند، این شورا آنگونه که انتظار می رفت، نتوانست در راستای هدفی که برای خود تعیین کرده، کار کند.

مطالب مرتبط