روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲۵ ثور

کشته شدن ارسلا رحمانی، از اعضای ارشد شورای عالی صلح در کابل موضوع اصلی مورد بررسی در روزنامه‌های چاپ امروز کابل است. در کنار آن، فعالیت شبکه حقانی و نقش پاکستان در تحولات افغانستان نیز در روزنامه‌ها بررسی شده است.

روزنامه اراده ترور ارسلا رحمانی را "مرموز" توصیف کرده و پرسیده است که چگونه ممکن است فردی با مشخصات رحمانی، بدون تدابیر امنیتی لازم در شهر گشت و گذار کند؟

اراده نوشته است که هنوز معلوم نیست چه کسانی در قتل آقای رحمانی دست داشته‌اند، اما نویسنده افزوده است که با توجه به نقش آقای رحمانی در مذاکرات صلح با طالبان، ترور او می‌تواند به این مساله ربط داشته باشد و افرادی که خواستار پیروزی مذاکرات صلح با طالبان نیستند، طرح کشتن او را ریخته‌اند.

روزنامه باور نوشته است که به دنبال کشته شدن ارسلا رحمانی، نیاز است تا دولت افغانستان این مساله را جدی بگیرد و از حملات مشابه به سایر بزرگان قومی در این کشور جلوگیری کند.

این روزنامه نوشته است که دولت افغانستان از ترور برهان‌الدین ربانی، رئیس سابق شورای عالی صلح، درس نگرفت و بی‌توجهی به این مساله، باعث کشته شدن یکی دیگر از اعضای این شورا شد.

نویسنده باور افزوده که نیاز است تا دولت افغانستان این بار برای ردیابی عاملان کشتن آقای رحمانی با جدیت کار کرده و نتایج آن را در اختیار مردم افغانستان قرار دهد.

روزنامه آرمان ملی نوشته است که کشته شدن ارسلا رحمانی یک بار دیگر نشان داد که طالبان حاضر به مصالحه نیستند.

این روزنامه نوشته است که دولت افغانستان باید از این گونه حملات درس گرفته و برای پایان دادن به خشونت‌های افغانستان، راه‌های دیگری را جستجو کند.

روزنامه ماندگار با توجه به درخواست اخیر شماری از اعضای کنگره آمریکا در مورد "شناختن شبکه حقانی به عنوان یک گروه تروریستی" پرسیده است که چطور ممکن است تا حالا آمریکا شبکه‌ای با مشخصات حقانی را در ردیف گروه‌های تروریستی قرار نداده باشد؟

این روزنامه نوشته است که آمریکا بارها شبکه حقانی را به اجرای خطرناک‌ترین حملات سازمان‌یافته در افغانستان متهم کرده است، اما تا حالا این گروه به عنوان یک شبکه تروریستی شناخته نمی‌شود؟

نویسنده ماندگار افزوده است که این گونه رفتار نشان می‌دهد که آمریکا نگرش سطحی به مساله افغانستان و تروریسم دارد، چیزی که به باور نویسنده، باعث سردرگمی اذهان عامه می‌شود.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود نوشته است که پاکستان اخیرا با توجه به تنش‌های سیاسی که با آمریکا پیدا کرده، در پی "ضدآمریکایی" کردن برخی کشورهای منطقه است.

این روزنامه نوشته است که تلاش‌های پاکستان اخیرا برای دور هم جمع کردن افغانستان و ایران نیز در همین راستا صورت گرفته تا ذهنیت ضدآمریکایی را در افغانستان تقویت کند.

با این حال، نویسنده هشت صبح به این باور است که آمریکا با وجود مشکلاتی که با پاکستان دارد و تهدیدهای این کشور را درک می‌کند، اما هنوز برای پیشبرد برنامه‌های روزمره خود در افغانستان، نیاز به همکاری پاکستان دارد، از جمله اینکه به نوشته روزنامه، مسیر تدارکاتی ناتو از خاک پاکستان هنوز برای آمریکا مهم است.

هشت صبح افزوده است که آمریکا آنگونه که جان کری، سناتور آمریکایی اخیرا هشدار داد، باید قبل از آنکه بسیار دیر شود، علیه افراط گرایی در پاکستان اقدام کند.