پاکستان و موافقت‌نامه استراتژیک افغانستان و آمریکا

حنا ربانی کهر حق نشر عکس AFP
Image caption حنا ربانی کهر: "اسلام‌آباد از هر گونه پیمانی که تنها و تنها برای صلح، ثبات و سعادت افغانستان با اهداف روشن و شفاف باشد، پشتیبانی می‌کند"

حنا ربانی کهر، وزیر خارجه پاکستان موضع‌گیری رسمی دولتش در باره توافق‌نامه استراتژیک آمریکا و افغانستان را در این حد کوتاه کرده که "اسلام‌آباد از هر گونه پیمانی که تنها و تنها برای صلح، ثبات و سعادت افغانستان با اهداف روشن و شفاف باشد، پشتیبانی می‌کند."

با وجود تلاش بخش فارسی بی‌بی‌سی، وزارت خارجه پاکستان مشخص نکرده که آیا به‌نظر این کشور توافق‌نامه استراتیژیک کابل و واشنگتن، به اندازه‌ای روشن است و هدف‌های مشخصی دارد که برای صلح افغانستان باشد و نگرانی پاکستان را برطرف کند یا نه.

مقام‌های پاکستان رویه محتاطانه‌ای در پیش گرفته‌اند و تا حالا که نزدیک به دو هفته از امضای این توافق‌نامه استراتژیک آمریکا و افغانستان می‌گذرد، هیچ واکنش دیگری از این مقام‌ها دیده نشده‌ است.

پاکستان همسایه نیرومند افغانستان است که در نزدیک به چهار دهه اخیر نقش برجسته‌ای در شکل‌دادن سرنوشت سیاسی افغانستان داشته‌است.

تا پیش از بستن پیمان استراتیژیک با کابل، در این منطقه تنها پاکستان به‌طور رسمی عنوان "متحد بزرگ خارج از ناتو" را از آمریکا گرفته بود.

اکنون آمریکا در شرایطی با همسایه کوچک پاکستان توافق‌نامه مهمی امضا کرده که بدبینی واشنگتن به پاکستان روز تا روز بیشتر شده‌ است.

حق نشر عکس Getty
Image caption در توافقنامه همکاریهای استراتژیک آمریکا و افغانستان، از افغانستان به عنوان متحد عمده خارج از ناتو برای آمریکا نام برده شده است

خودداری پاکستان از اجرای عملیات نظامی در وزیرستان شمالی که به‌نظر آمریکا مرکز سازمان‌دهی حملات به منافع این کشور شده و مخالفت علنی با حمله‌های هواپیماهای بدون خلبان در این منطقه، پیدا شدن اسامه‌ بن‌لادن در شهر نظامی ابیت‌آباد، اوج‌گیری جنبش‌های مذهبی ضد‌آمریکا در این کشور و بی‌میلی پاکستان به یاری به ماموریت ناتو در افغانستان، به شک و تردیدها بین دو طرف افزوده‌ است.

قندیل عباس، استاد دانشگاه قائد اعظم اسلام‌آباد باور دارد که گرچه از نظر قانونی هیچ مانعی برای امضای توافق‌نامه‌ای استراتژیک بین آمریکا و افغانستان وجود ندارد، اما این کار نباید بدون مشوره پاکستان انجام می‌شد.

او می‌‎گوید: "بستن پیمان اول با هند و حالا هم با آمریکا برای پاکستان یک سری مشکلاتی ایجاد می‌کند. به‌گونه‌ای که اسلام‌آباد می‌پندارد که آمریکا به آنها بدبین شده و پاکستان را در فهرست دشمنان خود قرار داده‌است."

دشمنی آمریکا با پاکستان نه تنها این کشور به‌شدت نیازمند به بیش از یک میلیارد دلار کمک نظامی سالانه واشنگتن را در تنگنای مالی قرار خواهد داد، بلکه از اهمیت و نقش این کشور در منطقه به طور چشمگیری خواهد کاست.

مطالب مرتبط