کرزی برای امضای پیمان استراتژیک با آلمان رهسپار برلین شد

حامد کرزی حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کرزی از آلمان به آمریکا می رود تا در اجلاس شیکاگو شرکت کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان رهسپار آلمان شده تا با مقامات آلمانی موافقتنامه همکاری های درازمدت امضا کند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار یک اعلامیه گفته که قرار است آقای کرزی در این سفر با انگلا مرکل، صدر اعظم و شمار دیگر از مقامات آلمانی از جمله وزرای خارجه و توسعه آلمان دیدار کند.

مقام های آلمان می گویند، این موافقتنامه، چارچوب همکاری میان آلمان و افغانستان را پس از سال ۲۰۱۴ و پایان ماموریت نظامی ناتو در افغانستان، مشخص می کند.

آلمان از متحدان مهم ناتو در مبارزه با تروریسم به شمار می رود و در ده سال اخیر، حضور پررنگی در تحولات افغانستان داشته است.

نیروهای آلمانی در افغانستان، علاوه بر مبارزه با گروه های شورشی، بخشی از آموزش نیروهای امنیتی افغانستان را برعهده دارند.

آلمان با نزدیک به پنج هزار سرباز در افغانستان، سومین کشور پس از آمریکا و بریتانیا است که بیشترین تعداد سربازان خود را برای حمایت از ماموریت ناتو به افغانستان فرستاده است.

دفتر رئیس جمهوری افغانستان می گوید که آقای کرزی پس از امضای موافقتنامه همکاری با آلمان، رهسپار آمریکا می شود تا در نشست سران کشورهای عضو ناتو در شیکاگو شرکت کند.

این نشست به ریاست باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برگزار می شود و قرار است رئیس جمهور کرزی در آن، در مورد وضعیت افغانستان سخنرانی کند.

در نشست شیکاگو، در مورد چگونگی ادامه حمایت جامعه جهانی از افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ و شرایط همکاری با افغانستان تصمیم گرفته خواهد شد.

قرار است ناتو در سال ۲۰۱۴ ماموریت نظامی خود را در افغانستان پایان دهد، اما تاکید شده است که جامعه جهانی حداقل تا ده سال بعد از ۲۰۱۴ نیز به حمایت خود از افغانستان ادامه دهند.

انتظار می رود تا سال ۲۰۱۴، تمامی مسئولیت های امنیتی از نیروهای ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار شود.

با این حال، تعدادی از سربازان ناتو برای کمک به آموزش نیروهای افغان در این کشور حضور خواهند داشت.

اوایل این ماه و پس از مذاکرات طولانی، موافقتنامه همکاری درازمدت میان افغانستان و آمریکا نیز امضا شد.

مطالب مرتبط