روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۶ ثور

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به تحلیل و بررسی اظهارات یک عضو ارشد گروه طالبان در مورد درز در میان اعضای این گروه در مورد مصالحه پرداخته اند.

روزنامه اراده از قول آغا جان معتصم، که گفته می شود از اعضای کلیدی گروه طالبان است و در حال حاضر در ترکیه برای درمان زخمهایش رفته، نوشته که "اکثر اعضای گروه طالبان راه حل صلح‌آمیز می‌خواهند".

اخیرا خبرگزاری آسوشیتد پرس گزارش داد که آقای معتصم در یک مصاحبه تلفنی با این خبرگزاری گفته که "طالبان دو گونه هستند، یکی آنهایی که باور دارند خارجی‌ها می خواهند مشکل (افغانستان) را حل کنند، اما گروه دیگری از طالبان وجود دارد که به چنین چیزی باور ندارند."

به گزارش آسوشیتد پرس، آغا معتصم تا ماه آگوست گذشته که در شهر کراچی پاکستان هدف شلیک گلوله قرار گرفت و زخمی شد، رئیس دفتر سیاسی شورای رهبری طالبان موسوم به شورای کویته بود و پس از آن برای درمان به ترکیه رفته است. این مصاحبه هم گفته شده که در ترکیه انجام شده است.

روزنامه اراده در سرمقاله خود نوشته که طالبان شورای عالی صلح را نهادی فاقد برنامه مدون و تونایی مدیریت گفتگوهای صلح می دانند که دولت از آن به عنوان یک ابزار تبلیغاتی استفاده می کند. نویسنده افزوده در حالی که این شورا شماری از اعضای کلیدی خود را از دست داده، با چالشهای زیادی مواجه است.

روزنامه باور در سرمقاله خود پرسیده که دولت افغانستان و جامعه جهانی چرا تا حال افرادی مانند آغا جان معتصم را پیدا نکرده اند. به نظر این روزنامه این افراد متعهد به صلح و از جنگ خسته هستند. نویسنده تاکید کرده که دولت باید طالبان طرفدار صلح را تشخیص و با آنها برای پایان جنگ راه حلی پیدا کند.

باور در ادامه پرسیده که ریشه های مشکل بر سر راه رسیدن به این هدف در کجا است؟ در پاکستان، ایران و کشورهایی که نمی خواهند دولت افغانستان مشکل کشورش را با مردم خود و جامعه جهانی در میان بگذارد و برای آنها راه حلی پیدا کند.

روزنامه ماندگار با اشاره به درخواست اعضای کنگرده آمریکا از وزیر خارجه این کشور برای شامل کردن شبکه حقانی در فهرست گروه های تروریستی، نوشته که "تروریست، تروریست است، سیاه و سفید ندارد". روزنامه تاکید کرده که اسامی هر سه گروه طالبان، شبکه حقانی و حزب اسلامی باید شامل فهرست گروه های تروریستی شود.

به نظر نویسنده مقاله، هر سه گروه به عنوان یک مجموعه و با نامهای مختلف عمل می کنند و "به مرکز واحدی در آنسوی مرز (پاکستان) وابسته اند و از این مرکز هدایت می شوند". نویسنده تاکید کرده که دوگانگی در برخورد با این گروهها نه تنها باعث تفرقه میان آنها نشده، بلکه آنها را به هم نزدیک کرده است.

نویسنده ماندگار معتقد است که اگر طالبان و دیگر گروههای شورشی به روند آشتی هم بپیوندند، باید پاسخگوی اعمال گذشته خود باشند. نویسنده افزوده که "فرهنگ معافیت" (عدم مجازات) این گروهها را جسور و بی‌باک کرده و این امر باعث شده که آنها دست به هر کاری برای ایجاد رعب و وحشت بزنند.

هشت صبح از قول دومینیک مدلی، سخنگوی غیرنظامی پیمان ناتو در افغانستان نوشته که "پاکستان به کنفرانس شیکاگو دعوت نشده است" و دلیل آن بستن راه تدارکاتی نیروها ناتو مستقر در افغانستان به وسیله دولت پاکستان است.

این روزنامه در سرمقاله خود با عنوان "انزوای سیاسی پاکستان فرارسیده است" نوشته که پاکستان در صدد است تا با بستن این مسیر بر ناتو و نیروهای آمریکایی در افغانستان اعمال فشار کند و به امتیازهای سیاسی و مالی دست یابد.

هشت صبح معتقد است که خالی ماندن جای پاکستان در نشست سران ناتو در شیکاگو که هفته آینده برگزار خواهد شد، نشانه ای از "رویکرد جدیدی است که بدون پاکستان نیز می توان در افغانستان و منطقه کار کرد" به نظر نویسنده، انزوای سیاسی پاکستان ریشه در رفتار رهبران این کشور دارد.

به نظر نویسنده، پاکستان "همواره با سیاست دوگانه، از یک سو کمکهای عظیم غربیها را به دست آورده و از سوی دیگر این کشور را به بهشت تروریستان تبدیل کرده‌".

هشت صبح افزوده که پاکستان تنها با تغییر رفتار سیاسی خود می‌تواند به جامعه جهانی باز گردد، در غیرآن فصل انزوای سیاسی آن آغاز خواهد شد.

آرمان ملی در تیتر اول خود از قول فاروق وردک، وزیر معارف (آموزش و پرورش) افغانستان نوشته است: "برادران طالب مکتب (مدرسه) را نمی‌سوزانند". به نوشته این روزنامه، آقای وردک گفته که "شرارت‌پیشگان، افراد مسلح و دزدان" از نام طالبان استفاده می‌کنند و مدارس را می‌سوزانند.

آقای وردک روز یکشنبه، ۲۴ ثور/اردیبهشت به خبرنگاران گفت که به اثر ناامنی نزدیک به ۵۳۰ مکتب عمدتا در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان تعطیل شده و در نتیجه آن حدود سیصد هزار دانش‌آموز از آموزش محروم شده اند.

نویسنده آرمان ملی از وزیر معارف انتقاد کرده که او طالبان را از اتهام مکتب سوزی "برائت" داده، در حالی که به نظر روزنامه، طالبان با انتشار اطلاعیه‌ها و ارسال نامه تهدید کرده‌اند که مانع رفتن دانش‌آموزان و آموزگاران به مکتبها می‌شوند.

این روزنامه در سرمقاله خود آقای وردک را متهم به "کتمان حقایق" کرده و اظهارات او را "عجیب و غریب" خوانده است. روزنامه افزوده که دزدان پول می خواهند و با بستن و آتش زدن مکتبها چیزی به دست نمی‌آورند. به باور نویسنده، "این طالبانند که به دستور نظامیان پاکستانی مکاتب را آتش می‌زنند".

آرمان ملی در ادامه با لحن تمسخرآمیزی نوشته که با این اظهارات وزیر معارف "چهره سیاه طالبان سفید نمی شود". روزنامه همچنین تاکید کرده که "فاروق وردک پس از این مشت به هوا نکوبد و نسبت به گروه طالبان تملق نکند".

مطالب مرتبط