'پاکستان به‌دنبال بازگشت کامل طالبان به قدرت در افغانستان نیست'

عمر داوودزی (راست) حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption داوودزی: "در این یک سال دیدگاه‌ها در پاکستان تغییر کرده. حالا اینها می‌دانند که جهان دیگر آن جهان گذشته نیست. این است که به لطف تلاشهای ما و نظام، پاکستان هم سیاست خود را در قبال افغانستان تغییر داده"

عمر داوودزی، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد می‌گوید که سیاست پاکستان در قبال کشورش تغییر کرده و این کشور دیگر در جستجوی خاکریز استراتژیک در افغانستان نیست.

عمر داوودزی که از نزدیک‌ترین مشاوران حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان است، یکی از چهره‌های شناخته شده افغان در میان سیاستمداران پاکستانی است.

او یک سال پیش در شرایط دشواری کارش را آغاز کرد. در روزهایی که آمریکا بعد از ۹ سال، بزرگترین شکارش را در شهر نظامی ابیت‌آباد انجام داد و اسامه بن‌لادن را کشت. تیر‌گی روابط واشنگتن-اسلام‌آباد بر ماموریت آقای داوودزی و اوضاع سیاسی در افغانستان سایه افکند.

بهبود این روابط از ماموریت‌های آقای داوودزی بود تا مقام‌های پاکستان را به برقراری روابط دوجانبه و مستقل ترغیب کند تا داد و ستد پاکستان و آمریکا، بر افغانستان اثر نگذارد.

حالا آقای داوود زی می گوید که : پاکستان نظرش را در مورد افغانستان تغییر داده است.

تجربه تهران در اسلام‌آباد

آقای داوودزی که در سال ۲۰۰۵ سفیر افغانستان در تهران بود، می‌گوید تجربه برقراری روابط مستقل را در تهران موفقانه اجرا کرد. او می‌گوید: "من به همکاران ایرانی گفتم که می‌دانیم آمریکا دشمن شما است. اما آمریکا دوست ما است. باید روابط خود را طوری تنظیم کنیم که این (نوع رابطه افغانستان و ایران با آمریکا) بر حال ما و شما تاثیر نگذارد."

عمر داوودزی که پیش از این ریاست دفتر ریاست جمهوری افغانستان را برعهده داشت، با افتخار می‌گوید که سنگ‌بنای روابط حسنه کابل-تهران در دوران ماموریت او گذاشته شد که تا امروز از توفان‌های سیاسی منطقه‌ای و جهانی در امان بوده‌است.

نماینده رئیس جمهور کرزی در اسلام‌آباد باور دارد که این‌بار عین تجربه با پاکستان دارد تکرار می‌شود.

خاکریز استراتژیک؟

در افغانستان اما خیلی‌ها باور دارند که پاکستان همچنان از گروه طالبان پشتیبانی می‌کند تا با خروج نیروهای ناتو از آن کشور، طالبان را به جایگاه قبلی شان (امارت اسلامی افغانستان) بازگرداند.

سفیر افغانستان در اسلام آباد می‌گوید:"گرچه حلقاتی در دولت پاکستان طالبان را همچنان برای خود سرمایه استراتژیک می‌دانند، اما آنها هم دیگر به‌دنبال تصرف کامل قدرت از راه زور به‌دست طالبان نیستند."

آقای داوودزی در حالی‌که سه مشاور افغانش در کنارش نشسته بودند گفت:" در این یک سال دیدگاه‌ها در پاکستان تغییر کرده. حالا اینها می‌دانند که جهان دیگر آن جهان گذشته نیست. این است که به لطف تلاشهای ما و نظام، پاکستان هم سیاست خود را در قبال افغانستان تغییر داده."

پاکستان و ناتو

از سویی دیگر، سران کشورهای ناتو برای برگزاری بزرگترین نشست خود در هفته آینده در شیکاگو آماده می‌شوند. اما پاکستان که لقب "متحد عمده خارج از ناتو" را از آمریکا گرفته، به‌دلیل بستن مسیرهای تدارکاتی ناتو در خاک خود، دست‌کم تا امروز (پانزدهم مه) به این اجلاس دعوت نشده‌است.

آقای داوودزی می‌گوید که بودن یا نبودن نماینده پاکستان در اجلاس سران پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، بر کشور او تاثیر چندانی نخواهد داشت. اما غیبت پاکستان به زیان خود این کشور خواهد بود.

او می‌گوید: "پاکستان عنوان متحد عمده خارج از ناتو را نزد آمریکا دارد. در صورت عدم شرکت این کشور در اجلاس شیکاگو، تمام روابط پاکستان با ناتو زیر سئوال خواهد رفت."

مطالب مرتبط