روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۷ ثور

امضای موافقتنامه همکاری درازمدت میان افغانستان و جامعه جهانی و نشست سران ناتو در شیکاگو، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه سروش ملت به بهانه سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به برلین و برنامه امضای موافقتنامه همکاری های درازمدت با آلمان، از امضای این گونه قراردادها با کشورهای قدرتمند استقبال کرده و نوشته که این برنامه می تواند آینده افغانستان را تضمین کند.

نویسنده سروش ملت به این باور است که گرفتن امضای کشورهای کمک کننده در پای سند همکاری با افغانستان، این کشورها را متعهد به ادامه حمایت از این کشور می کند؛ چیزی که به نوشته روزنامه برای به پا ایستاد شدن افغانستان کمک می کند.

روزنامه همچنین نگرانی کشورهای همسایه افغانستان را نسبت به این قراردادها بی اساس خوانده و نوشته که افغانستان به عنوان یک کشور مستقل، حق دارد با هر کشوری که می خواهد، به شرطی که منافع دیگران زیر سوال نرود، تامین رابطه کند.

روزنامه هشت صبح نیز به همین مسئله پرداخته و نوشته که افغانستان برای جلوگیری از "تکرار تاریخ" نیاز دارد تا تعهد جامعه جهانی را در قبال آینده این کشور بدست بیاورد.

این روزنامه نوشته که بی توجهی جهان به افغانستان و فراموشی این کشور در سطح بین المللی، باعث شد تا کشورهای همسایه افغانستان به این کشور هجوم آورده و از آن به عنوان میدان جنگ استفاده کنند، چیزی که به نوشته روزنامه، باعث ویرانی گسترده در افغانستان شد و میلیونها نفر نیز کشته و یا هم مجبور به فرار شدند.

هشت صبح افزوده که برای جلوگیری از تکرار این مسئله پس از خروج سربازان ناتو از افغانستان در سال 2014، نیاز است تا ادامه حمایت جهان از افغانستان تضمین شود.

روزنامه باور نوشته که افغانستان در شرایط کنونی که کشورهای مختلف جامعه جهانی حاضر به امضای سند همکاری درازمدت هستند، "یک فرصت طلایی" در دست دارد و نیاز است تا از این فرصت به خوبی استفاده کند.

این روزنامه نوشته که کشورهای منطقه، هرگز خواستار تامین روابط استراتژیک میان افغانستان و جامعه جهانی نیستند، چون به نوشته روزنامه، این مسئله افغانستان را توانا ساخته و برنامه های آنان را برهم می زند.

از این رو، نویسنده باور افزوده که نیاز است تا دولت افغانستان با این مسئله با هوشیاری برخورد کرده و در قدم اول، افرادی را در راس قرار دهد که به نوشته روزنامه "وطن دوست" باشند و فریب سیاست های کشورهای منطقه را نخورند.

روزنامه آرمان ملی نوشته که نشست سران ناتو در شیکاگو که قرار است هفته آینده برگزار شود، برای تعیین سرنوشت افغانستان در درازمدت مهم است.

این روزنامه نوشته که هیات دولت افغانستان باید اولویت های این کشور را در نشست ناتو، با دقت مطرح کند و اجازه ندهد که این فرصت نیز به هدر برود.

روزنامه اراده نسبت به ادامه نا امنی ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده و نوشته که با وجود حضور بیش از ده سال نیروهای خارجی در افغانستان، امنیت در این کشور هنوز به شدت شکننده است.

این روزنامه نوشته که یکی از دلایل ادامه نا امنی در افغانستان، مشخص نبودن ریشه ها و عوامل آن است، طوری که به نوشته روزنامه، هنوز برای دولت افغانستان معلوم نیست که نا امنی های این کشور ریشه در داخل افغانستان دارد، مربوط به منطقه می شود و یا هم یک مشکل جهانی است.

نویسنده اراده افزوده که دولت افغانستان باید نا امنی ها را ریشه یابی کند و برنامه همه جانبه ای برای مبارزه با آن طراحی کند، تا با کمک متحدان بین المللی خود، بتواند آن را اجرا کند.