ناتو: چهار هزار شورشی در سه سال به روند صلح پیوسته اند

طالبان حق نشر عکس Other
Image caption دولت افغانستان امیدوار است بتواند طالبان را به ترک جنگ تشویق کند

یک مقام ارشد ناتو می گوید، رقم شورشیان مسلح که اخیرا در افغانستان از جنگ دست کشیده اند، بیست درصد افزایش را نشان می دهد.

ژنرال دیوید هاگ، از مسئولان ناتو در افغانستان گفت که براساس آمار آنها، در سه سال اخیر، بیش از چهار هزار نفر سلاح خود را به زمین گذاشته و به زندگی عادی بازگشته اند.

آقای هاگ که با خبرنگاران در کابل صحبت می کرد، این مسئله را "موفقیتی" برای ناتو و دولت افغانستان خواند و گفت که کاهش توانایی رزمی طالبان، دلیل اصلی افزایش پیوستن جنگجویان به برنامه های آشتی دولت افغانستان است.

مقامات افغان همواره از گروه طالبان خواسته اند که برای پایان دادن به خشونت ها در این کشور، از جنگ دست بکشند و به همین منظور، دولت افغانستان کمیسیونی را نیز ایجاد کرده تا شورشیان را به ترک جنگ تشویق کند.

اما منتقدان می گویند، این برنامه بیشتر جنبه نمایشی داشته و تا حالا دیده نشده که یکی از فرماندهان مهم طالبان در میان کسانی باشد که دست از جنگ کشیده اند.

ناتو می گوید، برای تشویق شورشیان به ترک جنگ، جامعه جهانی ۲۰۰ میلیون دلار هزینه کرده که شامل یک دوره زمانی میان سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ میلادی می شود.

اما مقامات ناتو می گویند، تلاشهایی را برای جلب پول بیشتر و ادامه این برنامه آغاز کرده اند تا این برنامه حداقل تا سال ۲۰۲۴ همچنان ادامه یابد.

دولت افغانستان امیدوار است که بتواند از طریق گفتگو، به خشونت ها در این کشور پایان دهد.

اما گروه طالبان، خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان را به عنوان پیش شرط برای مذاکره با دولت افغانستان اعلام کرده اند.

مطالب مرتبط