'موافقتنامه استراتژیک روابط سنتی آلمان و افغانستان را تغییر خواهد داد'

Image caption آلمان رعایت کامل موافقتنامه را به رعایت حقوق بشر و حقوق زنان مشروط کرده است

چند روزی پیش از تشکیل کنفرانس مشترک رهبران گروه ۸ و پیمان ناتو در شیکاگو ، صدر آعظم آلمان و رئیس جمهوری افغانستان ، در برلین یک سند مهم مشارکت استراتژیک میان دو کشور را طی مراسمی در برلین امضاء کردند.

در این پیمان ، آلمان متعهد می شود که پس از خروج نیروهایش از افغانستان دست کم تا ۱۰ سال آینده در تمام زمینه ها برای بازسازی افغانستان و تامین مالی نیروهای امنیتی آن کشور فعال خواهد بود.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و حامد کرزای رئیس جمهوری آفغانستان پس از امضاء پیمان مشارکت و همکاریهای دراز مدت میان دو کشور که در طی یک مراسم ویژه انجام شد در یک کنفرانس خبری شرکت کردند.

خانم مرکل گفت این قرارداد گامی مهم است که با آن فصل تازه ای در مناسبات عمیق و سنتی دو کشور آغاز می شود.

افغانستان تنها نخواهد ماند

او به این نکته اشاره کرد که نباید تصور کرد که پس از جنگ با تروریسم و پایان ماموریت نیروهای ائتلاف، افغانستان تنها خواهد ماند. وظایف ما در برابر افغانستان درازمدت است و تعهدات خود را در ساختن افغانستان تا زمان لازم انجام خواهیم داد.

صدر اعظم آلمان همچنین گفت خوشحال است که چند روزی پیش از گرد همایی رهبران گروه ۸ و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، پیمان مشترک آلمان و افغانستان در برلین امضاء می شود.

در شیکاگو نیز مساله افغانستان مطرح است و ما همگی تلاش می کنیم تا آنچه خواست قلبی ما است یعنی ادامه حمایت همه جانبه از افغانستان تحقق یابد.

صدر اعظم آلمان در مورد تضمین امنیت افغانستان در آینده، اعلام کرد که آلمان در اجرای این قرارداد برای تامین مالی ارتش و پلیس ، سالانه ۱۵۰ میلیون یورو معادل ۱۹۰ میلیون دلار، در اختیار افغانستان قرار خواهد داد.

طبق نظر خانم مرکل، پیمان دوجانبه که امروز امضاء شد ماهیت همکاری‌ها را تغیر می دهد. به این معنی که ما بعنوان یک نیروی نظامی و هدف خاص دیگر حضور نخواهیم داشت. طبق این پیمان ما از این پس شریک هستیم و در انجام امور مشارکت خواهیم داشت.

نکات مهم قرارداد

موافقتنامه استراتژیک آلمان و افغانستان که در ۱۰ صفحه است در موارد همکاریهای پیش بینی شده به جزئیات و هزینه ها اشاره ندارد ولی ۱۵۰ میلیون یورو کمک سالانه به ارتش و نیروی پلیس افغانستان را خانم مرکل شخصا اعلام کرد.

اما کمک های آلمان همه زمینه هارا در بر می گیرد و موافقتنامه به ویژه در مورد توسعه اقتصادی، گسترش فعالیت های آموزشی، ایجاد زیرساخت ها، کشف و استخراج معادن، کمک به ایجاد یک دادگستری و قوه قضائی مدرن تاکید دارد.

همچنین با توجه به مساله فساد اداری یک کمیسیون مشترک از مقام های دولت و کارشناسان بر اجرای صحیح طرح ها و برنامه ها نظارت خواهد کرد.

رعایت حقوق بشر

رسانه های آلمان گزارش دادند که گرچه به حضور نیروی نظامی از سال ۲۰۱۵ در افغانستان اشاره نشد و فقط صحبت از کمک مالی آلمان به افغانستان مطرح است ولی حدود یک هزار سرباز آلمانی به دلایل مختلف همواره در افغانستان خواهند ماند.

در قرار داد دوجانبه آلمان و افغانستان موضوع حقوق بشر نیز فراموش نشده است و آلمان اجرای کامل قرارداد را به حفظ اصول حقوق بشر و از جمله آزادی زنان و رعایت حقوق آنان در تمام عرصه ها مشروط کرده است.

مطالب مرتبط