امروز و فردای برنامه ناتو در افغانستان

سران ناتو در شیکاگو در باره چند موضوع اساسی در مورد افغانستان بحث می کنند و انتظار می رود که تصمیم های اساسی در ارتباط به این موضوعات در پایان این نشست گرفته شود.

میزان و منابع مالی

مهمترین موضوع، تصمیم گیری در مورد میزان نیروهای امنیتی افغان و چگونگی تامین منابع مالی این نیروها پس از پایان ماموریت رزمی نیروهای بین المللی در افغانستان است.

تاکنون ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان دهها هزار نیروی امنیتی افغان را آموزش داده اند که به زودی شمارشان به ۳۵۰ هزار نفر خواهد رسید.

در حال حاضر هزینه سالانه این نیروها شش میلیارد دلار است.

اما گفته می شود که در این کنفرانس در مورد کاهش شمار نیروهای امنیتی افغان از ۳۵۰ هزار به ۲۵۰ هزار پس از سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفته خواهد شد.

بدین ترتیب هزینه این نیروها در سال نیز به ۴ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.

دولت افغانستان اعلام کرده که تنها قادر است ۵۰۰ میلیون دلار آن را از محل منابع داخلی تامین کند.

براساس گزارش ها آمریکا هم حاضر شده تا دو و سوم این هزینه را تقبل کند.

در این کنفرانس، آمریکا تلاش خواهد کرد تا تعهد مشخص اعضای ناتو و دیگر متحدان بین المللی اش را در قبال تامین بقیه این پول بدست آورد.

انتقال مرحله به مرحله مسئولیت های امنیتی

موضوع دیگر در این کنفرانس ارزیابی پیشرفت ها در روند انتقال مسئولیت تامین امنیت افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور است.

روند انتقال مسئولیت ها در افغانستان دارای پنج مرحله است و تنها دو هفته پیش مرحله سوم آن آغاز شد.

نیروهای امنیتی افغان تا کنون مسئولیت تامین امنیت ۵۰ درصد از جمعیت افغانستان را به عهده گرفته اند.

انتظار می رود با تکمیل پنجمین مرحله روند انتقال در سال آینده، نیروهای افغان مسئولیت کامل امنیت این کشور را به عهده بگیرند.

پس از آن تا سال ۲۰۱۴ تمامی نیروهای رزمی خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد و تا آن زمان ماموریت آیساف نیز از یک نقش رزمی به نقش حمایتی تغییر شکل خواهد داد.

نکته اساسی دیگر در این نشست تعریف نقش حمایتی آیساف است.

در این چارچوب، آیساف به آموزش و مشورت دادن به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

خروج زود هنگام

یک موضوع مهم دیگر در این نشست بحث درباره کشور هایی است که می خواهند نیروهایشان را پیشتر از جدول زمانی ۲۰۱۴ از افغانستان خارج کنند.

در این میان فرانسوا اولاند رئیس جمهوری جدید فرانسه گفته است که نیروهای این کشور تا پایان امسال افغانستان را ترک خواهند کرد.

مقامات آمریکایی گفته اند که آمریکا اصرار ندارد فرانسه تصمیم خود را تغییر دهد اما تنها می خواهد تا فرانسه الگوی دیگر کشورهای حاضر در افغانستان نشود.