دبیرکل ناتو: شیکاگو آغاز یک ماموریت جدید است

Image caption آیا می پذیرید هدف نشست شیکاگو درمورد افغانستان طراحی ظریفانه برنامه عقب نشینی ناتو از افغانستان است؟

آنرس فو راسموسن دبیرکل ناتو می گوید موضوع کنفرانس سران ناتو در شیکاگو برخلاف تصور عمومی پایان حضور این سازمان در افغانستان نیست بلکه این کنفرانس در مورد آغاز یک ماموریت جدید در افغانستان بحث می کند.

آقای راسموسن که در برنامه hard talk بخش انگلیسی بی بی سی صحبت می کرد، گفت "ماموریت کنونی ناتو در افغانستان تا سال ۲۰۱۴ پایان می یابد و در کنفرانس شیکاگو، در مورد ماموریت جدید این سازمان بعداز ۲۰۱۴تصمیم گرفته خواهد شد."

این اظهارات آقای راسموسن در پاسخ به سوال استیون ساکور مجری برنامه هارد تاک بود که از او پرسید: آیا نشست شیکاگو درمورد افغانستان طراحی ظریفانه ای برنامه عقب نشینی ناتو از افغانستان است؟

در این برنامه همچنین سوال هایی در مورد چگونگی عملکرد کنونی نیروهای ناتو در افغانستان، رابطه این نیروها با همتایان افغان شان، توانایی نیروهای افغان، نفوذ شورشیان در میان آنها، روند مصالحه با طالبان و رابطه ناتو با پاکستان مطرح شد.

آقای راسموسن در مورد هدف قرار گرفتن نیروهای ناتو از سوی همتایان افغان شان گفت " ۱۳۰ هزار سرباز ناتو و ۳۳۰ هزار نیروی امنیتی افغان روزانه با هم کار می کنند. موارد استثنایی تیراندازی سربازان افغان علیه نیروهای ناتو، نمی تواند اعتماد و همکاری میان آنها را زیر سوال ببرد."

از آغاز امسال تا کنون ۱۶ سرباز خارجی در افغانستان در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی افغان کشته شده اند.

از سوی دیگر اخیرا شماری از اعضای ناتو اعلام کردند که نیروهای خود را حتی پیشتر از سال ۲۰۱۴ از این افغانستان خارج خواهند کرد.

از جمله رئیس جمهور جدید فرانسه وعده داده که نیروهای این کشور را تا پایان امسال به خانه بر می گرداند.

دبیرکل ناتو گفت همه کشورهای عضو ناتو همچنان به جدول زمانی تعیین شده در کنفرانس لیسبون متعهد اند و قرار است او در این مورد با رئیس جمهوری جدید فرانسه در نشست شیکاگو صحبت کند.

آقای راسموسن با اشاره به آغاز مرحله سوم روند انتقال در افغانستان گفت "حالا نیروهای افغان، امنیت نیمی از جمعیت این کشور را تامین می کنند و ما شاهد هستیم که سطح خشونت ها درمحلات تحت کنترل نیروهای افغان کاهش قابل ملاحظه ای یافته است."

آنرس فو راسموسن در پاسخ به سوالی در مورد رفتار شماری از نیروهای ناتو در افغانستان از جمله سوختاندن قرآن، کشتن غیرنظامیان و توهین به اجساد مردگان گفت " این ها اعمال زشتی هستند و در این مورد او متاسف است."

او افزود "در حالیکه این اعمال به هیچ صورت بیانگر ارزشهای ما نیست اما با عاملان چنین اعمالی برخورد جدی صورت می گیرد."

از آقای راسموسن در مورد سرنوشت روند مصالحه با طالبان پرسیده شد و اینکه شماری از کشورهای عضو ناتو مستقیما وارد مذاکره با این گروه شده اند.

او گفت موضع ناتو این است که مذاکره با طالبان باید تحت رهبری دولت افغانستان انجام شود. " در مذاکرات باید به تمامی ابعاد قانون اساسی افغانستان از جمله حقوق بشر و حقوق زنان احترام گذاشته شود."

دبیرکل ناتو در پاسخ به این سوال که چرا با پاکستان برخورد جدی صورت نمی گیرد گفت این سازمان در افغانستان در چارچوب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل حضور دارد و حوزه فعالیت های آن نمی تواند فراتر از افغانستان باشد.

اما او تاکید کرد که تعامل موثر با پاکستان برای تامین صلح در افغانستان، اجتناب ناپذیر است زیرا به گفته او موجودیت پایگاه های "تروریستان" در مناطق قبیله ای این کشور مشکل بزرگ به شمار می آید.

در اخیر نیز دبیرکل ناتو در پاسخ به این سوال که چه کسی حاضر است در این وضعیت بد اقتصادی میلیارد ها دلار هزینه سالانه نیروهای امنیتی افغان را پس از سال ۲۰۱۴ بپردازد، گفت:"جامعه بین المللی".

زیرا به گفته او " تامین مالی نیروهای امنیتی افغان به مراتب ارزانتر از استقرار یا فرستادن دوباره نیروهای بین المللی به افغانستان است."

مطالب مرتبط