رئیس پیشن مجلس سنا: دلیل استعفایم بی اعتنایی کرزی بود

حق نشر عکس .
Image caption اگر پاکستان بخواهد در یک هفته افغانستان آرام می شود

صبغت الله مجددی رئیس پیشن مجلس سنا، رئیس کمیسیون تحکیم صلح و از رهبران با نفوذ جهادی اخیرا از تمامی مقام های دولتی خود استعفا کرد.

او که نخستین رئیس دولت مجاهدین در دهه ۹۰ میلادی بود، همیشه سازمان اطلاعات پاکستان یا آی اس آی را عامل اصلی جنگ و نا امنی در افغانستان می داند.

آقای مجددی می گوید یکی از دلایل اصلی استعفایش، انتصاب صلاح الدین ربانی به عنوان رئیس شورای عالی صلح افغانستان است.

بشیر پیمان در کابل با آقای مجددی گفت و گو کرده و نخست از او در مورد دلیل استعفایش پرسیده است.

اول بالا بودن سن، عمر من تقریبا به هشتاد و هشت سال رسیده، در این سن و سال نمی توانم کارهای سنگین و زیادی انجام دهم.

بعضی نصایح و پیشنهاداتی که به حکومت و به کرزی کردم، مورد قبول او واقع نشد و عملی نشد. این (گوش ندادن به نصایح) به زیان حکومت و به زیان افغانستان تمام می شود. به همین دلیل گفتم بهتر است کناره گیری کنم. هرچند کرزی تا حال استعفای مرا قبول نکرده اما من به دفتر نمی روم.

شما گفتید نصایح و پیشنهادات شما از سوی رئیس جمهور کرزی قبول نشد، مشخصا در کدام موارد توصیه های شما پذیرفته نشد؟

نمی توانم بگویم. این میان من و کرزی است. برای این که مناسب نیست گفته شود. آقای کرزی لطف داشته، من ازش راضی هستم. همیشه به من احترام دارد، اما نمی دانم که چرا سخنان مرا عملی نکرد.

گفته می شود که میان شما و رئیس جمهور کرزی بر سر ریاست شورای عالی صلح اختلاف پیدا شد و به همین دلیل استعفا کردید؟

Image caption حامد کرزی صلاح الدین ربانی پسر برهان الدین ربانی را پس از کشته شدن پدرش به جای او رئیس شورای عالی صلح منصوب کرد

البته این هم یکی از عوامل است. چون آقای کرزی فردی را که تجربه کافی ندارد و طالبان هم او را قبول ندارند، رئیس شورای عالی صلح تعیین کرد. من با این مخالف بودم. گفتم صلاح الدین، شخص جوان، خوب، بسیار متقی، آدم صالح و تعلیم یافته است اما برای این پست ساخته نشده.

هر قدر روی این مساله تاکید کردم قبول نکرد. از ۷۲ عضو شورای عالی صلح، ۷۱ نفر با این تصمیم آقای کرزی مخالف بودند اما او قبول نکرد. پیشنهادات دیگری هم داشتم که به سود افغانستان بود. اینها که قبول نشد من استعفا کردم.

حالا نگاه شما به روند مصالحه و برنامه های حکومت در این زمینه چیست؟

صلح با که؟ صلح با (گروهی) بنام طالبان؟ طالبان ۸۰ – ۹۰ درصد شان از سوی آی اس آی پاکستان رهبری می شوند، پاکستانی ها نمی خواهند در افغانستان صلح برقرار شود. اگر آی اس آی بخواهد در (افغانستان) صلح بیاید، ظرف یک هفته می آید.

آنها طالب را پیش می کنند (به صحنه آورده اند) اصلا پشت پرده خود شان هستند. تمام کار ها و برنامه هایی که آنها عملی می کنند، انتحاری ها، انفجارها، همه کار آی اس آی پاکستان است. من بار ها این موضوع را گفته ام. حیات من در خطر بوده، برای کشتن من چندین بار تلاش کردند و هنوز هم تلاش دارند. اما من از حقیقت نگذشتم و حقیقت را گفتم. امروز دنیا هم این موضوع را فهمیده است.

چه شواهدی وجود دارد که قصد جان شما را کرده اند؟

به من امنیت ملی افغانستان و حتی طالبان اطلاع دادند که ( آی اس آی ) چندین بار کوشش کرد مرا به قتل برساند. موتر(ماشین) ضد گلوله مرا چند سال پیش از بین بردند. یک بار یک موتری را در کنار موتر من انفجار دادند. خدا مرا حفظ کرد. حالا هم اطلاعاتی در دست است که چندین انتحاری را برای از بین بردن من به کابل فرستاده اند.

شما رئیس کمیسیون تحکیم صلح بودید. صد ها نفر به روند صلح پیوستند اما انتقادهایی وجود دارد که این افراد شورشیان "جعلی" بودند و عده دیگر شان هم مجددا به شورشیان پیوستند. همچنین گفته می شود سلاح هایی که این شورشیان تحویل می دادند، سلاح های کهنه و از کار افتاده بود و شما پول زیادی درین زمینه مصرف کردید.

جلو شایعات مردم را کسی گرفته نمی تواند. بیشتر این حرف ها را مخالفان من می زنند. اما حقیقت این است که ظرف پنج سالی که در کمیسیون تحکیم صلح کار می کردم، حدود ۹ تا ۱۰ هزار از مخالفان را جذب روند صلح کردم.اکثر شان با سلاح آمدند. دست کم ده هزار (قبضه) سلاح را نیز با خود آوردند. این سلاح ها را ما به حکومت تحویل دادیم. با امکانات بسیار اندک و زمان کم توانستیم که این عده را جذب کنیم.

حالا شورای عالی صلح که از ایجادش یک و نیم سال می گذرد، نمی دانم که چند نفر از مخالفان را جذب کرده اند؟

مطالب مرتبط