روزنامه‌های کابل: شنبه، ۳۰ ثور

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی اجلاس سران ناتو در شیکاگو که فردا، ۲۰ مه برگزار خواهد شد، پرداخته‌اند.

گفته شده است که نقش جامعه جهانی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان از موضوع‌های اصلی مورد بحث شرکت‌کنندگان در این اجلاس خواهد بود. برنامه خروج تدریجی نیروهای خارجی از افغانستان هم در همین سال به پایان می‌رسد.

روزنامه اراده در مقاله‌ای نوشته است: "همان گونه که کشورهای غربی در پیدایش و تقویت گروه‌های تندرو نقش اصلی داشته‌اند، باید در نابودی این گروه‌ها نیز نقش را اصلی بازی کنند". نویسنده اما افزوده که از ظاهر امر پیداست که این گونه نخواهد شد و غربی‌ها تصمیم دارند که سال‌ها از این گروه‌ها استفاده کنند.

به نظر نویسنده، بعید است که در نشست شیکاگو در راستای مبارزه جدی با تروریسم "تصمیمی عاقلانه و منطقی و درخور فهم ما گرفته شود". به تعبیر مقاله‌نویس اراده، "آمریکا و غربی‌ها به این زودی دست از سر گروه‌های تروریستی برنخواهند داشت".

نویسنده مطلب افزوده است که تا زمانی که غربی‌ها به اهداف اصلی خود نرسیده‌اند، گروه‌های تروریستی همچنان تهدیدی علیه مردم افغانستان خواهند بود و غربی‌ها هم در این کشور حضور خواهند داشت. به باور نویسنده، ساده‌انگارانه است که فکر شود با برگزاری هر کنفرانسی مشکل افغانستان حل می‌شود.

هشت صبح اما در تیتر نخست خود با اشاره به برگزاری نشست سران ناتو در شیکاگو با حضور نمایندگان ۶۰ کشور جهان نوشته که "هنوز جهان با افغانستان است". این روزنامه در ادامه افزوده است که در این نشست درباره حمایت مالی و تجهیز نیروهای مسلح افغانستان بحث خواهد شد.

این روزنامه همچنین معتقد است که حمایت جامعه جهانی از افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی باعث خواهد شد که نگرانی‌های خلق شده در زمینه امنیتی، از بین برود. به باور نویسنده، هر چند برخی جریان‌های سیاسی نسبت به خروج نیروهای خارجی نگرانند، اما نشست شیکاگو نشان می‌دهد که "هنوز جهان با افغانستان است".

هشت صبح در مطلب دیگری، اظهارات عمر داوودزی، سفیر افغانستان در پاکستان با بی‌بی‌سی را که گفته سیاست پاکستان در مورد افغانستان، به لطف تلاش‌های او تغییر کرده، نقد کرده و نوشته است که نشانه خاصی از تغییر روابط اسلام‌آباد با افغانستان دیده نمی‌شود.

دولت مرادی در این مطلب نوشته است: تنها چیزی که به ذهن می‌رسد، این است که شاید سیاست پاکستان در قبال افغانستان تنها از دیدگاه او تغییر کرده باشد. نویسنده تاکید کرده که واقعیت این است که پاکستان هنوز هم از مخالفان مسلح افغانستان حمایت می‌کند و تغییری در این مورد به میان نیامده است.

روزنامه دولتی انیس امضای توافقنامه همکاری‌های استراتژیک میان افغانستان و آلمان را مهم دانسته و نوشته است که امضای این سند در راستای تامین امنیت سیاسی، اقتصادی و نظامی افغانستان بسیار باارزش است.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، این توافقنامه را اخیرا در جریان سفر آقای کرزی به آلمان امضا کردند. آلمان براساس این توافقنامه متعهد به حمایت مالی از نیروهای مسلح افغانستان شده است.

نویسنده انیس تاکید کرده است که افغانستان بر اساس نیازمندی‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی به امضای این گونه پیمان‌ها ضرورت دارد. این روزنامه افزوده است که مردم افغانستان از امضای این گونه پیمان‌ها استقبال و پشتیبانی می‌کنند، زیرا به باور روزنامه، تامین‌کننده منافع و مصالح کشور است.

این روزنامه دولتی در ادامه افزوده است که جامعه جهانی مصمم است که افغانستان را از عقب‌ماندگی و بی‌ثباتی نجات دهد و دولت و مردم افغانستان نباید این فرصت طلایی را از دست بدهند. انیس تاکید کرده است که افغانستان باید مناسبات خود را با جهان گسترش دهد و از آن استفاده کند.

ماندگار از حذف نام احمدشاه مسعود فرمانده فقید مجاهدین به عنوان "قهرمان ملی" و تعطیلی روز ترور او از تقویم رسمی کشور از سوی مجلس نمایندگان به شدت انتقاد کرده است. روزنامه طرح این موضوع در مجلس را "غیرمترقبه، غیرمنطقی و سلیقه‌ای" دانسته است.

اعضای حاضر در مجلس روز چهارشنبه گذشته در جریان بحث درباره قانون کار و روزهای تعطیل، به حذف نام احمدشاه مسعود و تعطیلی روز هجدهم سنبله/شهریور به عنوان تعطیل عمومی رأی دادند. در ده سال گذشته این روز به مناسبت ترور او در تقویم رسمی تعطیل عمومی بود.

سرمقاله‌نویس ماندگار نوشته است که قرار نبوده نمایندگان مجلس درباره روز شهادت قهرمان ملی و نام او بحث کنند، بلکه می‌بایست بر سر تعطیل بودن یا تعطیل نبودن این روز بحث می‌کردند"، اما "به دلیل یک اشتباه یا اختلاف سلیقه‌ای" این موضوع مطرح شد و آن هم به صورت درست مطرح نشد.

نویسنده افزوده است که این کار تنها باعث "خشنودی سازمان استخبارات پاکستان و سیاستمداران آن کشور" می‌شود و از سوی دیگر این کار به معنای "اعلام جنگ با مردم" و "بسیار خطرناک" است. به نظر ماندگار "بی‎حرمتی به نام و نشان" احمدشاه مسعود باعث خشم مردم شده و واکنش‌های شدیدی را در پی خواهد داشت.

ماندگار در ادامه تاکید کرده است که نمایندگان باید مسائل مهم و حساس را با مسائل کوچک سلیقه‌ای و قومی در هم نیامیزند. نویسنده افزوده است: نمایندگانی که به نشان تایید حذف نام احمدشاه مسعود کارت سبز بالا کردند، باید بدانند که اگر فداکاری او نمی‌بود، امروز نه مجلسی وجود داشت و نه کابینه‌ای.

آرمان ملی نمایندگانی را که به حذف نام احمدشاه مسعود و تعطیلی هجدهم سنبله رأی داده‌اند، "نمک‌نشناس" خوانده و از رهبران جبهه ملی و ائتلاف ملی و مقام‌های دولتی به شدت انتقاد کرده است که برای جلوگیری از این تصمیم، کاری انجام نداده‌اند.

این روزنامه همچنین نوشته است: کسانی که به یمن سپری کردن چند روزی در کنار احمدشاه مسعود، به وزارت و حتی معاونت ریاست‌جمهوری رسیده‌اند و ادعا دارند که هیچ تصمیمی بدون مشورت آنها گرفته نمی‌شود، پاسخ دهند که حالا چه شده که نام قهرمان ملی از تقویم رسمی حذف می‌شود.

مقاله‌نویس آرمان ملی در ادامه تاکید کرده است که هر کس از نام و جایگاه مسعود دفاع کند، در واقع از ارزش‌ها دفاع کرده است و ارزش و اعتبار خود را نیز تثبیت می‌کند. نویسنده اما افزوده است که "آدمهایی که خود ارزشی ندارند، بعید است که از ارزش‌ها دفاع کنند".

مطالب مرتبط