عراق به زایران گیرمانده افغان ویزا می‎دهد

جانان موسی‌‎زی
Image caption موسی‌‎زی: "وزارت امور خارجه عراق به سفارت خود در سوریه دستور داده تا به تمام زواری که در سرحد سوریه هستند، ویزا صادر کند"

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته که عراق برای حدود سه هزار زایر گیرمانده در مرز عراق و سوریه ویزا صادر می‌کند.

این زایران حدود بیست روز پیش برای زیارت اماکن مقدس در سوریه و عراق سفرکرده بودند، اما در مرز عراق به آنها اجازه ورود داده نشد.

گفته شده که آنها ویزا (روادید) عراق را نداشته‌اند.

اما جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز یکشنبه، ۳۱ ثور/اردیبهشت به خبرنگاران گفت که دولت عراق موافقت کرده که به این زایران ویزا صادر کند.

آقای موسی‌زی گفت: "وزارت امور خارجه عراق به سفارت خود در سوریه دستور داده تا به تمام زواری که در سرحد سوریه هستند، ویزا صادر کند تا آنها بتوانند به داخل عراق سفر کنند."

این زایران با استفاده از خدمات شرکتهای گردشگری و زیارتی عازم سوریه و عراق شدند، اما مقامات می‌گویند که برای این کار ترتیبات لازم گرفته نشده بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد زایرانی که به قصد سفرهای زیارتی به سوریه و عراق می‌روند، باید از درست بودن ترتیبات سفر خود مطمئن شوند.

در پی عدم صدور اجازه ورود به این زایران، دولت افغانستان هیاتی را به عراق فرستاد و همچنین محمدکریم خلیلی، معاون رئیس جمهوری افغانستان از نوری مالکی، نخست وزیر عراق خواست که مشکل این زیران را حل کند.

مسئولان شرکت های زیارتی گفته‌اند که این زایران از زمانی که به مرز عراق رسیده‌اند، تا حال در همان جا در وضعیت بدی به سر می برند.

مسئولان این شرکتها خواستار کمک به این زایران شده‌اند.