روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۳۱ ثور

اجلاس سران پیمان ناتو در شهر شیکاگو در آمریکا و مساله امنیت در افغانستان، از محورهای اصلی مطالب روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

این اجلاس روزهای یکشنبه و دوشنبه (۲۰ و ۲۱ مه) برگزار می‌شود و یکی از مسائل اصلی مورد بحث در این اجلاس، مساله افغانستان است. حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان هم برای شرکت در آن، به شیکاگو رفته است.

هشت صبح در مطلبی با عنوان "شیکاگو فرصتی طلایی برای افغانستان"، نوشته است که "هیات حکومت افغانستان پس از ختم هر نشستی، در کنار رهبران جهان ایستاد و با لبخند عکس یادگاری گرفت و ابراز شادمانی کرد"، اما در داخل کشور حکومت موفق به تشکیل حکومتی پاسخگو نبوده است.

به نظر نویسنده، فساد گسترده در نهادهای دولتی و حیف و میل کمک‌های جهانی و حتی دسترسی طالبان به این کمک‌ها، باعث اعتراض شهروندان غربی نسبت به کمک‌های سخاوتمندانه کشورهای خود به افغانستان شده است و این امر احتمال کاهش کمک‌های جهانی به افغانستان را تقویت کرده است.

در این مطلب هشدار داده شده است که اگر این وضعیت ادامه یابد، افغانستان یا بار دیگر "زیر چکمه‌های طالبان و آی‌اس‌آی" (سازمان اطلاعات ارتش پاکستان) قرار خواهد گرفت یا به میدان جنگ‌های داخلی تبدیل خواهد شد.

با وجود این، نویسنده هشت صبح تاکید کرده است که نشست سران ناتو در شیکاگو می‌تواند فرصت خوبی برای آغاز فصل تازه‌ای در تاریخ سیاسی افغانستان به شمار آید. نویسنده افزوده است که اگر حکومت افغانستان موفق به قانع کردن سران ناتو به پذیرش مطالبات خود شود، دوران انتقال را با توانمندی به انجام خواهد رساند.

روزنامه اراده در سرمقاله خود نوشته است که واقعیت‌ها نشان می‌دهد جامعه جهانی در یک دهه گذشته به تجهیز و تقویت پلیس و ارتش افغانستان توجه جدی نکرده است. به نظر نویسنده، حالا ارتش و پلیس افغانستان از کیفیت کاری لازم برخوردار نیستند و نیازمند حمایت نیروهای خارجی هستند.

با این حال، نویسنده معتقد است که تصمیم آمریکا و پیمان ناتو برای کاهش نیروهای خارجی در افغانستان تا مرز یکصد هزار نفر "نگران‌کننده" است.

اراده تاکید کرده است که این مساله مسئولیت سازمان ملل را برای حل مشکلات مختلف افغانستان افزایش می‌دهد.

ماندگار در سرمقاله خود با عنوان "اجلاس شیکاگو و مساله امنیتی افغانستان" نوشته است که اگر ناتو در این اجلاس قول کمک به افغانستان در زمینه امنیتی هم بدهد، مشکلات افغانستان حل نمی‌شود. این روزنامه دلیل چنین وضعیتی را در استفاده گروه طالبان از "نبوغ نظامی آی‌اس‌آی" می‌داند.

نویسنده افزوده است که اگر در کنار کمک‌های ناتو به افغانستان، برای کوتاه کردن دست پاکستان در امور افغانستان تدبیری سنجیده نشود، نشست شیکاگو هم مانند اجلاس قبلی باعث تغییری در وضعیت افغانستان نخواهد شد و آب از آب تکان نخواهد خورد.

ماندگار همچنین از آنچه "سوءمدیریت" در نهادهای امنیتی و نفوذ گروه طالبان در میان نیروهای امنیتی خوانده، به شدت انتقاد کرده و آن را ناشی از "تعلقات قومی و فساد" در این نهادها دانسته است. به باور این روزنامه، "جاسوسان" کشورهای منطقه از طریق نفوذی‌های خود در میان این نیروها، دست به خرابکاری می‌زنند.

اما روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته است که اگر دشمنان در کمین نشسته و در این فکرند که پس از خروج نیروهای خارجی می‌توانند ثبات و امینت را برهم بزنند، این تنها "خواب و خیال" است.

به نظر نویسنده، اکنون دیگر افغانستان متکی به نیروهای امنیتی خود است و هیچگاه به پایگاه تروریست‌ها تبدیل نخواهد شد.

انیس افزوده است که اجلاس شیکاگو برای ادامه حمایت مالی، تجهیز و بالا بردن توانایی‌های نیروهای امنیتی افغانستان در ده سال آینده، "سرنوشت‌ساز" و بسیار موثر است. نویسنده ابراز اطمینان کرده است که موفقیت اجلاس شیکاگو موفقیت افغانستان را تضمین می‌کند.

راه نجات در سرمقاله خود نوشته است که پیش از این، بسیاری از کشورهای غربی ادامه کمک‌های خود را منوط به امضای توافقنامه‌های استراتژیک با افغانستان کردند و حکومت افغانستان هم در یک سال گذشته تا آستانه برگزاری اجلاس شیکاگو "با شتاب غیرمعمول" چندین توافقنامه استراتژیک را امضا کرد.

به نظر این روزنامه، هرچند کشورهای غربی برای ادامه کمک‌های خود به افغانستان ابراز آمادگی کرده‌اند، اما تاکید این کشورها بر امضای پیمان‌های استراتژیک با افغانستان بیانگر این امر است که غربی‌ها بدون گرفتن تعهدهای روشن از افغانستان، حاضر به همکاری با افغانستان نیستند.

راه نجات افزوده است که حالا چشم‌ها به اجلاس شیکاگو دوخته شده تا دیده شود که سران ناتو حاضر به کمک به تامین امنیت در افغانستان هستند یا نه. به نظر نویسنده، با امضای پیمان‌های استراتژیک با افغانستان، مقدمات لازم فراهم شده است و احتمالا در این اجلاس تعهد حمایت از تامین امنیت افغانستان به دست خواهد آمد.

اما روزنامه شاخص در سرمقاله خود نوشته است که کشورهای عضو ناتو در ده سال گذشته در کار مبارزه با تروریسم "ناکام" بوده و شماری از این کشورها نسبت به گفتگوهای آمریکا با طالبان هم راضی نیستند.

این روزنامه معتقد است که اعضای ناتو حالا تلاش دارند که به صورت آبرومندانه از افغانستان خارج شوند.

شاخص از قول تحلیلگران نوشته است که نیروهای ناتو در حال فرار از زیر بار مسئولیت خود در افغانستان هستند و دلیل آن این است که هنوز گروه القاعده ریشه‌کن نشده و این گروه و گروه طالبان در بیشتر مناطق افغانستان حضور دارند و قدرت‌نمایی می‌کنند.

مطالب مرتبط