روزنامه های کابل: دوشنبه، اول جوزا

گزارشهای تحلیلی و خبری روزنامه های چاپ امروز کابل عمدتا به اجلاس شیکاگو و اظهارات مقامهای امنیتی افغانستان در مجلس سنای این کشور اختصاص یافته است.

اجلاس شیکاگو با حضور رهبران کشورهای عضو ناتو و دهها کشور همکار این پیمان از روز ۲۰ مه در شهر شیکاگو برگزار شده و مساله امنیت افغانستان، یکی از موضوعهای اصلی مورد بحث در این اجلاس است.

هشت صبح در مطلب اصلی خود با عنوان "بایدهای نشست شیکاگو" نوشته که افغانستان با تهدیدهای جدی گروه طالبان و گروههای همسو با آن مواجه است و کشورهای عضو ناتو پس از سال ۲۰۱۴ باید تعهدهای روشنی در زمینه حمایت مالی از نیروهای امنیتی افغانستان بدهند.

این روزنامه افزوده که کشورهای غربی در آغاز حضور خود در افغانستان "تحت تاثیر دیپلماسی پاکستان" مرتکب "اشتباه راهبردی" شدند و تصمیم گرفتند که شمار نیروهای ارتش افغانستان از هفتاد هزار نفر تجاوز نکند، اما زمانی که گروه طالبان نیرومند شد، آنها به اشتباه خود پی بردند.

هشت صبح تاکید کرد که حالا که قرار است همه مسئولیت‌های امنیتی در افغانستان به دوش نیروهای امنیتی داخلی گذاشته شود، باید سران ناتو به مساله حمایت مالی و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان توجه جدی کنند و دلیل آن این است که این نیروها نه تنها برای امنیت کشور خود بلکه با تهدیدهای جهانی مبارزه می‌کنند.

روزنامه در ادامه سرمقاله خود تاکید کرده که نکته دیگری که ناتو باید به آن توجه کند، حمایت سازمان اطلاعات ارتش پاکستان از طالبان است. به نظر نویسنده، اگر بر پاکستان فشار وارد نشود و پایگاههای طالبان در این کشور مسدود نشود، جنگ افغانستان همچنان ادامه خواهد یافت.

روزنامه ماندگار در مطلبی با عنوان "پاکستان و نشست شیکاگو" نوشته که ممکن است پاکستان بر سر عبور کاروانهای تدارکاتی ناتو از خاک خود به افغانستان توافق کند، ولی آنچه که در این نشست به آن توجه نخواهد شد، مساله تغییر سیاست پاکستان در قبال افغانستان است.

به نظر نویسنده، پاکستان در حمایت از گروههایی شورشی که در افغانستان علیه نیروهای ناتو و افغان می‌جنگند، دست دارد ولی گمان بر این است که سران ناتو به این مساله به عنوان یک عامل بزرگ نا امنی در افغانستان توجهی نخواهند کرد.

مقاله‌نویس ماندگار هشدار داده در صورت بی‌توجهی سران ناتو به این مساله، اگر کل سرمایه کشورهای عضو ناتو هم برای تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان هزینه شود، کارساز نخواهد بود و "افسانه طالبان" همچنان ادامه خواهد یافت.

روزنامه دولتی انیس در گزارشی در صفحه نخست خود نوشته که مقامهای ارشد امنیتی به اعضای مجلس سنا گفته‌اند گروه محاذ دادالله با همکاری سازمان اطلاعات پاکستان و شبکه حقانی اقدام به ترور ارسلا رحمانی، عضو پیشین سنا کرده است.

عبدالرحمان رحمان، معاون امنیتی وزارت داخله/کشور و محمدیاسین ضیا، معاون رئیس اداره امنیت ملی افغانستان روز یکشنبه، ۳۱ ثور/اردیبهشت در جلسه عمومی مجلس سنا در باره ترور آقای رحمانی و تهدیدهای امینتی علیه شماری از اعضای پارلمان افغانستان توضیح دادند.

انیس از قول این مقامها نوشته که ترور ارسلا رحمانی "توطئه بیرونی" بود و هدف از آن ناکام کردن اجلاس شیکاگو و برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای امنیتی افغانستان بوده است. روزنامه به نقل از این دو مقام امنیتی افزوده که گروه طالبان تلاش دارد که شخصیتهای ملی و بانفوذ را ترور کند.

روزنامه باور ملی از قول محمدیاسین ضیا، معاون رئیس اداره امنیت ملی نوشته که سازمان اطلاعات پاکستان، آی اس آی، به طور مکرر از آقای رحمانی خواسته بود که دست از همکاری با حکومت افغانستان بردارد و با خانواده خود در پاکستان زندگی کند، در غیر آن زندگی او در خطر خواهد بود.

این روزنامه افزوده که این مقام امنیتی در مجلس سنا از بازداشت سه تن به اتهام دست داشتن در طرح ترور ارسلا رحمانی خبر داد و گفت که پیش از قتل آقای رحمانی، دو بار طرح ترور او از سوی نیروهای امنیتی خنثی شده بود.

باور ملی همچنین نوشته که که معاون امنیت ملی افغانستان پاکستان و ایران را متهم به دست داشتن در ترور مقامهای دولتی افغانستان کرده و گفته که این دو کشور در تلاش هستند تا توافقنامه همکاری استراتژیک افغانستان و آمریکا در پارلمان افغانستان تصویب نشود.

این روزنامه افزوده که محمدیاسین ضیا از شماری از اعضای برجسته پارلمان افغانستان و از جمله فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا نام برده و گفته که شورشیان افغان قصد دارند که آنها را ترور کنند. به گفته آقای ضیا، شبکه حقانی در یک سال گذشته تلاش داشته که مقامهای برجسته دولتی را ترور کند.

مطالب مرتبط