تنش پاکستان و آمریکا بر سر راه تدارکاتی ناتو در کنفرانس شیکاگو

آمریکا شرایط پاکستان را برای بازگشایی راه تدارکاتی ناتو نپزیرفت و دو طرف نتوانستند به توافق برسند.

پاکستان در ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ راه تدارکاتی ناتو را وقتی که حمله هوایی آمریکا در مهمند اجنسی سبب کشته شدن ۲۴ مرزبان پاکستانی شد، بست.

یکی از محورهای صحبت های رهبران ناتو در کنفرانس شیکاگو موضوع خروج نیروهای ناتو از افغانستان است.

فرانسه بر خروج نیروهایش از افغانستان تا آخر سال ۲۰۱۲ اصرار دارد. انتظار می رود واگذاری مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان تا آخرسال ۲۰۱۴ تمام شود.

این در حالی است که یک تعداد از کشور های عضو ناتو برای خارج کردن نیروهایی خود زودتر از ۲۰۱۴ زیر فشارسیاسی داخلی هستند.

اختلاف بر سرراه تدارکاتی

انتظار می رود که شرکت کنندگان در این نشست از برنامه واگذاری مسئولیت های فرماندهی جنگ به نیروهای افغان تا نیمه ۲۰۱۳ و در عین حال برای باز کردن راه خروج نیروهای ناتو تلاش کنند.

شرکت کننده گان امیدوارند که به توافق و یا تعهد در مورد کمک به نیروهای امنیتی افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ دست یابند تا روشن شود که کدام کشور چه مقدار کمک خواهد کرد.

شماری از کشور ها از جمله آمریکا، استرالیا، بریتانیا و آلمان متعهد شده اند که به یک صندوق بین المللی برای کمک به نیروهای امنیتی افغانستان بعد از خروج نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۴ کمک کنند.

انتظار می رود که آمریکاسالانه دو سوم از ۴ میلیارد دلار مورد نیاز نیروهای امنیتی افغانستان را بپردازد.

آمریکا امیدوار بود که با دعوت از رئیس جمهوری پاکستان به اجلاس شیکاگو، بتواند به توافقی برای بازگشای مرز افغانستان و پاکستان دست یابد ولی پاکستان برای باز کردن این راه خواستهایی را مطرح کرده است.

معذرت خواهی دولت آمریکا از پاکستان برای حمله هوایی آمریکا به نیروهای پاکستانی، بررسی سیاست آمریکا در حملات هواپیماهای بدون سرنشین در خاک پاکستان و پرداخت ۲۵۰ تا ۵۰۰۰ دلار برای هر کامیونی که از مرز رد می شود، از جمله این خواست‌ها است.

وزیر دفاع آمریکا لئون پانه‌تا قبل از نشست شیکاگو گفته بود که بعید می بیند که آمریکا چنین پولی را بپردازد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کشته شدن بیست و چهار سرباز پاکستانی در حمله هوایی آمریکا، روابط دو کشور را متشنج کرد

خبرنگاران می گویند باراک اباما از این درخواست های پاکستان خوشنود نیست. این در حالی است که آمریکا سالانه کمک های هنگفتی به پاکستان می کند.

در حالیکه رئیس جمهور زرداری با هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا دیدار داشته است، هیچگونه برنامه ای برای ملاقات زرداری و اباما وجود ندارد.

پیام های متفاوت

رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در نشست شیکاگو، دهه گذشته را "دهه تحول" در افغانستان خواند و از فداکاری مردم آمریکا برای دستیابی به صلح، ثبات و توسعه جهانی یاد کرد اما او هشدار داد که هنوز هم چالش های بزرگی بر سر راه است.

آندرس فو راسموسن دبیر کل ناتو گفته است که " هیچ عجله برای خروج از افغانستان وجود ندارد" و ماموریت ناتو از رهبری مبارزه علیه تروریسم، به حمایت نیروهای امنیتی افعان تغییر خواهد کرد.

خبرنگار بی بی سی می گوید پیام این نشست به مردم کشور های عضو ناتو این است که جنگ در افغانستان برای نیروهای آنها به پایان رسیده و در عین حال می خواهند به مردم افغانستان هم بگویند که جامعه بین المللی آنها را بعد از ۲۰۱۴ تنها نخواهد گذاشت.

مطالب مرتبط