اوباما: افغانستان را تنها نخواهیم گذاشت

Image caption اوباما: افغانستان را به حال خود رها نخواهیم کرد

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان اجلاس سران ناتو در شهر شیکاگو، بار دیگر به افغانستان اطمینان داده است که حتی پس از خروج نیروهای ناتو از آن کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی، افغانستان را به حال خود رها نخواهد کرد.

آقای اوباما گفته است که دستیابی به یک توافقنامه همکاری استراتژیک با حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان به معنای داشتن رابطه درازمدت با آن کشور پس از سال ۲۰۱۴ میلادی است.

این در حالی است که آمریکا و پاکستان در مورد راه تدارکاتی نیروهای ناتو در افغانستان نتوانستند به توافقی دست یابند و روابط آمریکا با پاکستان یک بار دیگر پرتنش شده‌ است.

پیشتر بیم آن می‌رفت که مشاجره بین آمریکا و پاکستان بر سر موضوع بازگشایی راه تدارکاتی ناتو به افعانستان مذاکرات روز دوم را تحت‌الشعاع قرار دهد.

موافقتنانه استراتژیک میان افغانستان و آمریکا بعد از نزدیک به ۱۸ مه گفت‌وگو در اول ماه می سال ۲۰۱۲ میلادی به امضا رسید.

افغانستان با کشور ها متعدیدی موافقتنانه های جداگانه امضا کرده است از جمله آمریکا، بریتانیا و آلمان .

اجرایی شدن این موافقتنامه‌ها را مشروط به رعایت حقوق بشر و حقوق زن در افغانستان کرده‌اند.

امضای موافقتنامه استراتژیک میان آمریکا و افغانستان با مخالفت‌های شدید دو همسایه بزرگ افغانستان، ایران وپاکستان مواجه شده بود.

آقای اوباما این سخنان را در حالی انجام داده است که اکثر افغان ها منتظر تعهدات درازمدت کشورهای عضو ناتو به افغانستان بعد از خروج نیروهای این سازمان در سال ۲۰۱۴ میلادی از این کشور هستند.

کنفرانس شیکاگو تنها به موضوعات امنیتی افغانستان و تعهدات کشور های ناتو در این مورد می پردازد.

در ماه ژوءیه سال ۲۰۱۲ در توکیو برگزار خواهد شد که بر تعهدات جامعه بین الملی پیرامون روند باسازی و انکشاف اقتصادی افغانستان بحث خواهد کرد.

مطالب مرتبط