امنیت ملی افغانستان: سه حمله بزرگ انتحاری خنثی شد

لطف الله مشعل، سخنگوی امنیت ملی حق نشر عکس AP
Image caption لطف الله مشعل: "کل این برنامه‌ها در آن طرف (پاکستان) در مناطق قبائلی، مهمند ایجنسی و بعضی مناطق دیگر سازماندهی شده بود"

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که سه حمله بزرگ انتحاری شورشیان برای تحت‌الشعاع قرار دادن اجلاس شیکاگو را خنثی کرده است.

لطف‌الله مشعل، سخنگوی این اداره روز سه‌شنبه، ۲ جوزا/خرداد به خبرنگاران گفت که قرار بوده این حملات در شهر کابل و ولایتهای لوگر و ننگرهار اجرا شود.

آقای مشعل گفت که هدف از سازماندهی این حملات تحت‌الشعاع قرار دادن اجلاس شیکاگو از لحاظ تبلیغاتی و زیر سوال بردن توانایی نیروهای امنیتی افغانستان بوده است.

اجلاس شیکاگو با شرکت سران ۲۸ عضو پیمان ناتو و ۲۲ کشور متحد و همکار این پیمان در روزهای ۲۰ و ۲۱ مه برگزار شد و مساله افغانستان از موضوع‌های اصلی مورد بحث در این اجلاس بود.

سخنگوی اداره امنیت ملی افزود که شبکه حقانی و گروهی موسوم به "محاذ دادالله" در دو هفته گذشته تلاش داشته‌اند که حملات گسترده و هماهنگ انتحاری را در شهر کابل و ولایتهای لوگر و ننگرهار به راه اندازند.

آقای مشعل افزود که یکی از اهداف حملات آنها دفتر سازمان توسعه بین‌المللی آمریکا (USAID) در شهر جلال آباد بوده است.

به گفته آقای مشعل، قرار بوده که این حملات گروهی و هماهنگ همزمان با برگزاری اجلاس شیکاگو اجرا شوند تا سرخط خبرهای جهانی شوند.

لطف‌الله مشعل افزود که بیش از ۱۵ نفر به اتهام دست داشتن در این حملات دستگیر شده، که چند مهاجم انتحاری هم شامل آنها هستند.

او افزود: "کل این برنامه‌ها در آن طرف (پاکستان) در مناطق قبائلی، مهمند ایجنسی و بعضی مناطق دیگر سازماندهی شده بود."

به گفته سخنگوی امنیت ملی، یکی از افراد بازداشت شده، شهروند پاکستان است و او را "سازمان دهنده" حملات انتحاری معرفی کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اخیرا مسئولیت ترور ارسلا رحمانی را گروه محاذ دادالله به دوش گرفت

آقای مشعل گفت که دو تن از بازداشت شدگان "دانشجو" هستند که یکی از آنها دانشجوی رشته زبان و ادبیات دانشگاه ننگرهار و دومی دانشجوی دانشگاه کاردان شهر پیشاور است.

سخنگوی امنیت ملی اظهار داشت که یکی از بازداشت شدگان متهم به "جاسوسی" برای سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی‌اس‌آی، است و او در "اعترافات" خود گفته که افراد دیگری هم برای این سازمان در افغانستان کار می‌کنند.

او افزود که گروه محاذ دادالله و شبکه حقانی تلاش داشته‌اند که شخصیت های با نفوذ دولتی، اعضای پارلمان و شورای عالی صلح افغانستان را هدف حمله قرار دهند و هدف آنها به راه انداختن "جنگ روانی و تبلیغاتی" است.

اخیرا گروه محاذ دالله مسئولیت ترور ارسلا رحمانی، عضو پیشین شورای عالی صلح و مجلس سنا را به عهده گرفت و به دنبال آن به شماری از اعضای پارلمان پیامهای هشدارآمیز فرستاد.

سخنگوی امنیت ملی به این باور است که این گروه "حضور فیزیکی ندارد" و شماری از افراد شبکه حقانی برای اجرای حملات خرابکارانه تحت عنوان گروه محاذ دادالله وارد افغانستان می‌شوند.

ملا دادالله یکی از فرماندهان مشهور گروه طالبان بود که در سال ۲۰۰۷ میلادی بر اثر عملیات مشترک نیروهای بین‌المللی و افغان کشته شد.

مطالب مرتبط