روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲ جوزا

پایان اجلاس سران ناتو در شیکاگو، در محور موضوعهای مورد بحث در مطالب اصلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل قرار دارد.

بیست و پنجمین اجلاس سران ناتو با حضور رهبران ۲۸ عضو این پیمان و مقامهای ۲۲ کشور همکار و متحد ناتو در ۲۰ و ۲۱ مه در شهر شیکاگوی آمریکا برگزار شد و مساله افغانستان از موضوعهای اصلی مورد بحث در این اجلاس بود.

روزنامه دولتی انیس خبر دیدار حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه اجلاس سران ناتو در شیکاگو را در صدر مطالب شماره امروز خود قرار داده است.

این روزنامه از قول آقای اوباما نوشته که امضای پیمان استراتژیک میان آمریکا و افغانستان و گفتگوهای سران ناتو در شیکاگو در باره افغانستان، بخشی از دیدگاه مشترکی است که او امیدوار است افغانستان بتواند بر اساس آن از دهه جنگ به دهه تحول برای تامین صلح گذار کند.

به نوشته انیس، آقای کرزی در این دیدار گفته است که کشورش بر اجرای برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی در سال ۲۰۱۳ و تکمیل خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ تاکید دارد تا دیگر افغانستان "بار دوش" جامعه جهانی و به ویژه آمریکا نباشد.

ماندگار با اشاره به دیدار آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان و حامد کرزی، آنها را دو رئیس جمهوری دانسته که "نمی‌دانند دوست هم هستند یا دشمن هم" و به باور نویسنده، "تنها چیزی که می‌دانند این است که تروریسم به هر دوی آنها ضربه زده است."

این روزنامه پرسیده که افغانستان و پاکستان کشورهایی هستند که "یکی از آن دو هر روز شاهد حملات تروریستی است که و دیگری همواره متهم به حمایت از آن." ماندگار با انتقاد از درخواست کرزی از زرداری برای "مبارزه صادقانه علیه پایگاههای تروریستی"، نوشته که دیگر این درخواست "کلیشه" شده است.

روزنامه ماندگار مدعی شده که تروریستها در مناطق قبائلی پاکستان "پناهگاههای امنی" دارند، اما حامد کرزی از فرصت پیش آمده در شیکاگو برای وارد آوردن فشار بر پاکستان در امر مبارزه با تروریسم استفاده نکرد. به باور نویسنده، این نشان داد که آقای کرزی نمی‌تواند با غربی‌ها در برخورد با پاکستان هماهنگ باشد.

آرمان ملی تصمیم‌های اجلاس شیکاگو در مورد افغانستان را برای آینده این کشور "بسیار تاثیرگذار" دانسته اما تاکید کرده که افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ به حمایت از نیروهای مسلح خود نیاز دارد. به باور نویسنده، پس از خروج نیروهای خارجی، افغانستان نیاز به نیروی هوایی، زرهی و توپخانه دارد.

سرمقاله‌نویس آرمان ملی تاکید کرده که افغانستان در کارزار مقابله با تروریستها و گروه طالبان نیاز به نیروی مسلح دارد تا به وسیله آن به درستی بتواند در این مبارزه موفق شود. نویسنده هشدار داده که بدون تجهیزات کافی، نظام افغانستان در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

این روزنامه همچنین در ادامه استفاده درست از تصمیم‌های اجلاس شیکاگو را منوط به هوشیاری و توانایی افغانستان دانسته و افزوده که دوستان بین‌المللی افغانستان هم باید از همین حالا وضعیت افغانستان را زیر نظر داشته باشند و برای روزهای دشوار آماده باشند.

روزنامه سرنوشت در تیتر اول خود به نقل از اعلامیه پایانی اجلاس شیکاگو نوشته که "اجازه نمی‌دهیم که افغانستان بار دیگر به پایگاه تروریسم تبدیل شود". روزنامه در سرمقاله خود با عنوان "ناتو و تاکید بر جنگ در افغانستان" نوشته که راه حل پایان جنگ افغانستان گفتگو با شورشیان است.

به باور این روزنامه، ناتو این را به درستی می‌داند که راه حل مشکلات افغانستان تنها جنگ نه بلکه گفتگو با مخالفان مسلح دولت افغانستان و مصالحه سیاسی با آنها است. سرنوشت اما با لحن کنایه‌آمیزی افزوده که که شاید پایان جنگ افغانستان با منافع آمریکا و ناتو "تضاد" داشته باشد.

سرمقاله‌نویس سرنوشت معتقد است که تلاشهای آمریکا و ناتو تا حالا طوری نبوده که به پایان جنگ در افغانستان کمک کند، اما با توجه به "عقب‌نشینی‌های اخیر" آنها می‌تواند این احتمال را مطرح کرد که شاید ناتو و آمریکا برای ختم "جنگ کنترل شده" در افغانستان گامهایی بردارند.

روزنامه اراده آنچه را تلاش برای آماده کردن پاکستان برای اجرای "نقشی مثبت و راستین" خوانده، موضوعی سرنوشت‌ساز و کلیدی در مورد مساله افغانستان دانسته است. به نظر روزنامه، این مساله مورد توجه سران ناتو در اجلاس شیکاگو است.

این روز نامه همچنین تامین بودجه نظامی در جنگ افغانستان را "معضل اساسی کشورهای عضو ناتو" دانسته و نوشته که بحران اقتصادی تامین بودجه ناتو را با دشواریهایی مواجه کرده است. به نظر روزنامه، اعضای اروپایی ناتو در این زمینه با مشکلات بیشتری مواجهند.

مطالب مرتبط