روزنامه های کابل: چهارشنبه ۳ جوزا

سیلابهای اخیر در شمال افغانستان و نشست سران ناتو در شیکاگو، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود به سیلابهای اخیر در ولایت سرپل پرداخته و نهادهای دولتی و غیردولتی را به "بی توجهی" برای رسیدگی به قربانیان این سیلابها متهم کرده است.

این روزنامه نوشته که با وجود گستردگی خسارات و تلفات ناشی از این سیلابها، دولت افغانستان و سایر نهادها، هیچ برنامه امدادرسانی را در این ولایت اجرا نکرده اند.

نویسنده هشت صبح افزوده که حتی رسانه های افغانستان به حدی "سیاسی" شده اند که همزمان شدن این سیلابها با نشست شیکاگو باعث کمرنگی پوشش این حوادث در رسانه ها شد. نویسنده همچنین از پارلمان افغانستان و احزاب سیاسی اپوزیسیون حکومت گلایه کرده که از کنار این مسئله با خاموشی گذشتند و مقامات مسئول را به خاطر بی توجهی که کردند، مورد بازخواست قرار ندادند.

روزنامه سرنوشت به بهانه پایان نشست سران ناتو در شیکاگو، دست آوردهای این نشست را برای افغانستان ارزیابی کرده و نوشته که با وجود تجدید تعهد جامعه جهانی در قبال افغانستان در این نشست، هنوز در زمینه چگونگی اجرای این تعهد، ابهام وجود دارد.

نویسنده سرنوشت افزوده که هنوز مشخص نیست که پس از سال ۲۰۱۴، کدام کشور، به چه مقدار پول و یا امکانات در اختیار افغانستان قرار خواهد داد و نحوه همکاری هر کشور با افغانستان، دقیقا چه گونه خواهد بود.

روزنامه نوشته که با نزدیک شدن پایان ماموریت نظامی ناتو در افغانستان، برای افغانها مهم است که این جزئیات را بدانند، تا به نوشته روزنامه، یکبار دیگر افغانستان از سوی جهان به فراموشی سپرده نشود.

روزنامه اراده نوشته که افغانها از تجدید تعهد جامعه جهانی در قبال کشورشان استقبال می کنند، اما در عین حال، نویسنده اراده افزوده که شرکت کنندگان نشست شیکاگو، باید به همسایه های افغانستان اطمینان می دادند که ادامه همکاری آنها با افغانستان، به ضرر کشور سومی نخواهد بود.

اراده نوشته که دادن این تضمین در نشست ناتو، کمک می کرد تا کشورهای همسایه افغانستان با حضور جامعه جهانی در این کشور به عنوان خار چشم نگاه نکرده و به فکر همکاری با افغانستان شوند.

روزنامه چراغ به حضور پاکستان در نشست شیکاگو پرداخته و نوشته که هیات پاکستانی در این نشست، به جای تلاش برای یافتن راه حلی برای مشکلات امنیتی منطقه، به فکر "سودجویی" بود.

این روزنامه نوشته که پاکستان خواستار پرداخت پنج هزار یورو در برابر هر کامیون /لاری تدارکاتی ناتو شده که از خاک پاکستان عبور می کند.

نویسنده چراغ اما از آمریکا خواسته که به "زیاده طلبی" پاکستان اعتنا نکند؛ چون به نوشته روزنامه، بیم آن وجود دارد که از این پولها، در راستای تربیه و تجهیز بیشتر گروه های شورشی استفاده شود.

روزنامه دولتی انیس نوشته که تجدید تعهد کشورهای عضو ناتو در برابر افغانستان، جوابی به گروه های شورشی بود که منتظر خروج نظامی ناتو از افغانستان هستند.

این روزنامه نوشته که جامعه جهانی با تعهدات خود اعلام کرد که به این زودی ها دست از حمایت افغانستان نخواهد کشید.

روزنامه ماندگار اما نوشته که نشست شیکاگو، با آنکه تعهدات خود را در قبال افغانستان تجدید کرد، اما به نوشته روزنامه، این تعهدات این بار با اما و اگرهایی نیز همراه شده است.

نویسنده ماندگار افزوده که مشکل آفرینی پاکستان و دولت فاسد افغانستان، برای آمریکا قابل مکث است و جامعه جهانی حالا به این نتیجه رسیده که نمی تواند سیل کمک ها را به افغانستان سرازیر کند، در صورتی که هیچ گونه شفافیت و حسابدهی از جانب افغانستان وجود ندارد و مبارزه با فساد موثر نبوده است.