زرداری زیر ذره‌ بین مطبوعات پاکستان

رسانه‌های پاکستان از شرکت هیات بلندپایه پاکستان به‌رهبری رئیس جمهور آصف‌علی زرداری در کنفرانس ناتو در شیکاگو تحلیل‌های مختلفی ارائه کرده اند، ولی روزنامه‌‎های اصلی از «انزوای پاکستان» در این نشست انتقاد کرده‌اند.

بزرگترین اجلاس سران کشورهای پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در روزهای ۲۰ و ۲۱ ماه مه در شهر شیکاگو در آمریکا برگزار شد تا درباره سرنوشت افغانستان پس از ۲۰۱۴ تصمیم‌گیری شود. پاکستان در آخرین فرصت به این کنفرانس دعوت شد.

روزنامه "دی‌نیوز"، نزدیک به ارتش پاکستان در سرمقاله‌ خود از رئیس جمهور زرداری انتقاد می‌کند که «او باید پاسخ دهد که اصلا چرا در کنفرانس شیکاگو شرکت کرد."

به نوشته این روزنامه آقای زرداری حتی نتوانست آندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو را ملاقات کند و گفت‌وگوی او با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم سراپا و مختصر در راهرو تالار صورت گرفت.

دی نیوز نگران نوع نگاه جهانیان به پاکستان است و نوشته که جامعه بین الملل، پاکستان را عامل صلح نه بلکه عامل جنگ در افغانستان می دانند.

روزنامه "دی نیوز» که یکی از پرخواننده ترین روزنامه ها در پاکستان است، افزوده که هیات پاکستان در اجلاس سران ناتو چنان منزوی شده بود که نتوانست دوست و حامی جدیدی پیدا کند.

به باور تعداد از روزنامه های پاکستان، تمام آنچه که در کنفرانس شیکاگو و در حاشیه آن اتفاق افتاد نشانه‌ای از بی‌اهمیت بودن رهبری پاکستان برای جهان است.

روزنامه "پاکستان آبزرور"، نزدیک به دولت، دیدار آصف علی رزداری، رئیس جمهوری پاکستان را با بانکی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد و عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه برجسته کرده‌ و از قول حنا ربانی کهر، وزیر خارجه خود نوشته: "رئیس جمهوری درباره حاکمیت ملی پاکستان در شیکاگو سخن گفت. از نیاز به برقراری روابط با آمریکا و جهان سخن گفت. از اینکه همه ما خواهان صلح در افغانستان هستیم سخن گفت و در آخر گفت"راه تدارکاتی ناتو را نباید زیر فشار، باز کنیم".

این روزنامه افزوده‌است که دولت پاکستان برای بازنکردن راه تدارکاتی ناتو بیش از حد زیر فشار‌ داخلی قرار دارد.

"پاکستان آبزرور" نوشته که دولت پاکستان به‌ رهبری "حزب مردم پاکستان" بر اساس منافع این کشور تصمیم خواهدگرفت و راه‌ تدارکاتی ناتو برای همیشه بسته نخواهد ماند.

روزنامه لیبرال "تربیون" به عوامل مختلف "انزوای" پاکستان در اجلاس شیکاگو پرداخته و نوشته که بسته بودن راه‌ تدارکاتی ناتو عامل اصلی نیست.

"تربیون" مطلبی به‌قلم طارق فاطمی، سفیر پیشین پاکستان در آمریکا و اتحادیه اروپا چاپ کرده که در بخشی از آن چنین آمده است: "مقام‌های آمریکا و ناتو سرخوردگی خود را از ناتوانی پاکستان در عملی کردن وعده‌اش برای بازگشایی راه تدارکاتی ناتو و ادامه حمایت از شبکه حقانی، پنهان نکردند."

این دیپلمات پاکستانی می‌افزاید "رئیس جمهور زرداری در اجلاس شیکاگو خود را پشت سپر پارلمان پاکستان پنهان کرد، اما این بهانه خریداری نیافت".