واکنش افغانستان به تعیین ضرب‌الاجل خروج افغانها از پاکستان

حق نشر عکس .
Image caption نزدیک به سه میلیون مهاجر افغان در پاکستان به سر می برند

دولت افغانستان در واکنش به اعلام ضرب‌الاجل پاکستان برای خروج مهاجران افغان گفته که آمادگی پذیرش مهاجرانی را که احتمالا از پاکستان اخراج خواهند شد، ندارد.

اخیرا حکومت پاکستان روز ۲۵ ماه مه را آخرین مهلت برای اخراج مهاجران بدون مدرک قانونی در ایالت خیبر پشتونخواه این کشور اعلام کرد.

اسلام‌الدین جرات، سخنگوی وزارت امور مهاجران افغانستان گفته است که اگر پاکستان این مهاجران را به صورت گروهی اخراج کند، برای افغانستان "دردساز" خواهد شد.

او افزود: "ما در گذشته تجربه‌هایی از چنین اخراجهای دسته‌جمعی مهاجران داشته‌ایم. هر گاه این دو کشور (ایران و پاکستان) دست به اخراج اجباری و دسته‌جمعی مهاجران می‌زنند، در حقیقت جمهوری اسلامی افغانستان هیچگاهی پذیرای چنین چیزی نخواهد بود."

سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان افزود که هرچند تا حالا پیام رسمی در این مورد از سوی پاکستان دریافت نکرده، اما از پاکستان می‌خواهد که بر اساس مقررات بین‌المللی با مهاجران افغان یاری کند.

پاکستان این ضرب‌الاجل را حدود یک ماه پس از افزایش ناآرامی‌های گسترده در ایالت خیبر پشتونخواه اعلام کرد.

قانونمندسازی حضور مهاجران

در همین حال کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته که مشکل مهاجران افغان در پاکستان با قانونمند شدن حضور آنها در این کشور، قابل حل است.

نادر فرهاد، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در کابل گفت که حکومت افغانستان باید برای افغانهای مهاجر فاقد مدرک قانونی در پاکستان، پاسپورت/گذرنامه صادرکند.

حق نشر عکس bb
Image caption بیشتر مهاجران افغان در پاکستان در اردوگاه هایی ویژه پناهندگان زندگی می کنند

آقای فرهاد افزود: "ما کشورهای همسایه و به ویژه ایران و پاکستان را تشویق می‌کنیم که با جمهوری اسلامی افغانستان در باره سرنوشت افغانهای فاقد مدرک گفتگو کنند. اخیرا نشستهایی هم داشته اند و این نشستها نتایجی هم در قبال داشته است."

آقای فرهاد گفت اخیرا سفارت افغانستان در ایران برای مهاجران فاقد مدرک گذرنامه صادر کرده و ایران نیز به آنها ویزا داده و از این طریق حضور شماری از افغانها در ایران قانونی شده است.

آقای فرهاد تاکید کرد که از این تجربه در پاکستان هم باید استفاده شود.

پاکستان در سه دهه گذشته میزبان نزدیک به شش میلیون مهاجر افغان بود.

در حال حاضر هم نزدیک به سه میلیون مهاجر افغان در این کشور به سر می‌برند و از آن جمله حدود یک میلیون نفر بدون مدارک قانونی اقامت در پاکستان هستند.

گفته شده که هشتصد هزار مهاجر بدون مدرک در ایالت خیبر پشتونخواه و ۲۰۰ هزار نفر در دیگر مناطق پاکستان به سر می‌برند.

مطالب مرتبط