تاکید رئیس جمهوری فرانسه بر ادامه همکاری با افغانستان

اولاند و کرزی در کابل حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای اولاند وعده داد که فرانسه همکاریها را با افغانستان در بخشهای آموزش و پرورش، تولید انرژی آب و زراعت ادامه خواهد داد

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه گفته است که کشورش، پس از سال ۲۰۱۴ نیز به همکاری خود با افغانستان در بخش‌های توسعه، آموزش و پرورش و اقتصاد ادامه خواهد داد.

آقای اولاند که در یک سفر از قبل اعلام نشده به پایتخت افغانستان سفر کرده، تاکید کرد که از سال ۲۰۱۳، ماموریت نظامی کشورش در افغانستان پایان خواهد یافت، اما شماری از مربیان فرانسوی برای آموزش نیروهای افغان در این کشور باقی خواهند ماند.

رئیس جمهوری فرانسه قبل از دیدار با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، با سربازان کشورش در ولایت کاپیسا، در شمال کابل دیدن کرد و به آنها در مورد پایان قریب الوقوع ماموریت نظامی شان در افغانستان توضیح داد.

آقای اولاند که وزیران خارجه و دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش فرانسه او را همراهی می کنند، حدود ساعت ۸:۳۰ بامداد به وقت محلی وارد کابل شد و انتظار می رود این سفر تنها چند ساعت به طول بیانجامد.

قرار است نیروهای رزمی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - که فرانسه نیز عضو آن است، تا پایان سال ۲۰۱۴ خاک افغانستان را ترک کنند اما رئیس جمهوری سوسیالیست فرانسه تاریخ خروج نظامیان این کشور را جلوتر از این موعد تعیین کرده است.

مقامات فرانسوی گفته اند که طی چند روز آینده، و بر اساس ارزیابی های فرانسوا اولاند، جدول زمانی خروج نیروهای این کشور از افغانستان را تدوین و اعلام خواهند کرد اما تاکید کرده ند که مهلت اعلام شده توسط رئیس جمهوری قابل تجدید نظر نیست.

'حضور متفاوت'

آقای اولاند در جریان یک کنفرانس مشترک خبری با حامد کرزی در کابل گفت که پس از پایان ماموریت نظامی کشورش در افغانستان، آنها تلاش خواهند کرد تا همکاری های خود را با افغانستان در بخش‌هایی چون آموزش و پرورش، تولید انرژی آب و زراعت ادامه دهد.

او گفت: "با تمام امکاناتی که در دست داریم، (با افغانستان) همکاری خواهیم کرد؛ هم در کابل و هم در ولایات (این کشور). می خواهیم فرانسه حضور خود را در افغانستان، هرچند به شکل متفاوت، کماکان حفظ کند."

حق نشر عکس AFP Getty
Image caption رئیس جمهوری فرانسه در کاپیسا با سربازان کشورش دیدن کرد

آقای اولاند افزود: "ما (به افغانستان) آمده بودیم تا طالبان را خارج کنیم؛ این وظیفه را امروز خود افغانها بدست گرفته اند و ما خوشحال هستیم که در کنار آنها قرار داریم."

در جریان اجلاس سران کشورهای عضو ناتو که اخیرا در شیکاگوی آمریکا برگزار شد، آقای اولاند در ملاقات با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، تصریح کرد که نمی تواند وعده خود برای خارج کردن نیروهای فرانسوی تا پایان سال جاری را تغییر دهد.

موضوع دیگری که در اجلاس سران ناتو مطرح شد، تامین بودجه ای حدود چهار میلیارد دلار در سال برای کمک به امنیت افغانستان بود که قرار است از سال ۲۰۱۵، یعنی پس از تکمیل برنامه خروج واحدهای رزمی ناتو، در اختیار دولت افغانستان قرار گیرد.

ایالات متحده احتمالا بخش عمده این مبلغ را برعهده می گیرد اما از کشورهای دیگر، از جمله فرانسه نیز خواسته است تا به تامین این مبلغ کمک کنند، اما هنوز دولت فرانسه در این زمینه تعهدی نکرده است.

واحدهای رزمی فرانسه به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف بین المللی، از زمان آغاز جنگ افغانستان در سال ۲۰۰۱ در این کشور حضور داشته‌اند و در این مدت متحمل تلفاتی هم شده اند.

در حال حاضر، شمار نظامیان فرانسوی در افغانستان به حدود سه هزار و پانصد نفر می رسد.

مطالب مرتبط