روزنامه های کابل: شنبه ۶ جوزا

بررسی توافقنامه استراتژیک افغانستان و آمریکا در مجلس نمایندگان افغانستان، در مطالب خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای یافته است.

قرار است مجلس امروز (شنبه، ۶جوزا/خرداد) این توافقنامه را بررسی کند. مجلس سنا پیش از این سند را تصویب کرده است.

آرمان ملی در عنوان سرمقاله شماره امروز خود این سوال را مطرح کرده است: "نمایندگان ملت کدام یک را می پذیرند: تصویب پیمان یا شکست دموکراسی و برگشت تروریسم؟" به نظر نویسنده، حالا باید پارلمان در این مورد تصمیم بگیرد که پیمان را بپذیرد یا بازگشت تروریسم به کابل را.

روزنامه معتقد است که پیمان استراتژیک افغانستان با آمریکا و برخی کشورهای دیگر می تواند حضور افغانستان را در مجامع جهانی به عنوان یک کشور مستقل تضمین کند. به باور آرمان ملی، نمایندگانی که به این پیمان رای مثبت می دهند، "وطن دوستی" خود را اثبات می‌کنند.

نویسنده در ادامه تاکید کرده که باید هوشیار بود و بدون در نظر گرفتن "سلیقه سیاسی، قومی و تطمیع پولی به این مساله اندیشید و آنچه را خیر و صلاح جامعه است، برگزید". آرمان ملی هشدار داده که پاکستان و ایران براساس اهدافی که در افغانستان دارند، در پی تبدیل کردن افغانستان به میدان جنگ و رقابت هستند.

روزنامه اراده در مطلبی با عنوان "ما نیاز داریم تا پیمان ببندیم"، نوشته که امضای پیمان استراتژیک افغانستان و آمریکا و برگزاری موفقانه اجلاس سران ناتو در شیکاگو و تاکید جامعه جهانی بر حمایت از افغانستان، آب سردی بود بر تنور داغ "تروریستان و مداخله‌گران".

جمشید آرش در این مطلب نوشته که پاکستان و ایران تلاش داشته‌اند که مانع تصویب این پیمان شوند، اما به باور نویسنده، این تلاش آنها تنها یک "خیال" است، به دلیل این که "اکثریت قاطع نمایندگان واقعی ملت، احزاب سیاسی و جامعه مدنی از امضای این پیمان حمایت کرده‌اند".

هشت صبح در مطلب اصلی صفحه نخست خود نوشته که در بررسی پیمان استراتژیک "بسیاری از اعضای مجلس تاکید کرده‌اند که آنان به‌اساس منافع ملی افغانستان و قطع مداخله‌ها‌ی کشور‌های همسایه در امور افغانستان، به موافقت‌نامه‌ی استراتژیک با امریکا رای مثبت دهند."

روزنامه از قول شاه‌گل رضایی، عضو مجلس نوشته که "تروریستان در خاک پاکستان تمویل و به افغانستان فرستاده می‌شوند و ایران نیز از تروریستان حمایت می‌کند، بنا بر این، پیمان استراتژیک به نفع افغانستان است؛ چون ایالات متحده آمریکا متعهد شده تا در برابر هرگونه تجاوز در کنار افغانستان بایستد."

روزنامه‌های محور و باور در مطالب مشابهی در صفحات اول و سرمقاله‌های خود ایران را متهم کرده‌اند که تلاش دارد با توزیع پول در میان اعضای مجلس نمایندگان افغانستان از تصویب توافقنامه استراتژیک میان افغانستان و آمریکا جلوگیری کند.

محور نوشته که همسایه‌های افغانستان به دنبال چهره‌هایی هستند که در برابر رسیدن به امتیازهای شخصی خود، به هر نوع توطئه علیه مردم افغانستان، تن در دهند. روزنامه این گونه تلاشها را "مداخله" در امور داخلی افغانستان و مغایر اصول قونین بین‌المللی دانسته است.

نویسنده این روزنامه افزوده که ایران بالاخره نتوانست که سیاست‌های خود را در قبال افغانستان "پنهان" کند و حالا در برابر هر قیمتی حاضر است که برای رسیدن به اهداف خود در افغانستان گام بردارد و در همین راه روان است.

روزنامه باور مدعی است که ایران تلاش دارد که توافقنامه استراتژیک افغانستان و آمریکا را مخالف منافع و ارزشهای ملی افغانستان معرفی کند و شماری از سیاستمداران همسو با سیاستهای ایران در افغانستان تلاش دارند که از تصویب این توفقنامه در پارلمان جلوگیری کنند.

سرمقاله‌نویس باور تاکید کرده که این توافقنامه و توافقنامه‌های مشابهی که افغانستان با برخی کشورهای دیگر امضا کرده برای مردم افغانستان ارزش دارد، آینده این کشور را تعریف می‌کند و برای حفظ دستاوردهای ده سال گذشته اهمیت دارد.

روزنامه افغانستان سفر فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه به افغانستان را بررسی کرده و نوشته که او در پی عملی کردن وعده‌های انتخاباتی خود است و به رای دهندگان کشورش می اندیشد و نه به نگرانی‌های مردم افغانستان.

به باور روزنامه، "مردم افغانستان نگران آینده افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی هستند و خروج زود هنگام نیروهای فرانسوی را زنگ خطری برای امنیت کشور می‌پندارند."

هر چند سرمقاله‌نویس روزنامه امضای پیمانهای استراتژیک میان افغانستان و اعضای ناتو را پاسخی به این نگرانیها دانسته، اما افزوده که موارد خاصی هستند که اگر به آنها پاسخهای واضح و شفاف داده نشود، نمی‌توان نسبت به نقش این کشورها در آینده افغانستان مطمئن بود.

روزنامه افغانستان امنیت و مبارزه با تروریسم را در شمار این موارد دانسته و تاکید کرده که "نقش کشورهای حاضر در جنگ علیه تروریسم و کشورهایی که با افغانستان سندهای دوستی و تفاهم نامه و موافقتنامه امضا کرده‌اند، باید در این مورد به طور واضح تعریف شود."

مطالب مرتبط