سیل‌زدگان شمال افغانستان در انتظار کمک

Image caption مقامهای محلی می‌گویند امدادرسانی به آسیب دیدگان از توان دولت محلی بالا است

صدها خانواده آسیب‌دیده از سیلاب‌های اخیر در ولایت سرپل در شمال افغانستان که همه دارایی خود را از دست داده‌اند، در انتظار کمک هستند.

مقام‌های محلی می‌گویند که در نتیجه سرازیر شدن سیلاب در هفته‌های اخیر ۵۰ تن کشته، شش تن زخمی و ۲۴ نفر دیگر ناپدید شده‌اند.

روستاییان سرپلی می‌گویند که تا حال نظیر این سیلاب‌ها را ندیده بودند.

یکی از آسیب‌دیدگان سرپلی نجیب‌الله است که خانه‌اش را در پی این سیلاب‌ها از دست داده است و خانواده ۹ نفری او آواره شده‌اند.

او محل ویران‌شده خانه‌اش را نشان داد و گفت: "سیلاب همه‌چیز ما را با خود برد. اینجا چند اتاق بود، حالا هیچ چیز باقی نمانده. اموال ما همه زیر گل و لای مدفون شده. ما خانواده فقیری هستیم، حالا باید سال‌ها کار کنم تا خانه را دوباره بسازم. دولت هم هنوز به ما کمکی نکرده."

کوکب که در سیلاب‌های اخیر از مرگ حتمی نجات یافته است، می‌گوید که خاطرات آن روز برایش مثل کابوس می‌ماند.

او گفت: "خواب بودم. سیلاب غافلگیرم کرد. سیلاب تا چند متر مرا باخود برد. برای نجاتم تقلا می‌کردم و به هر سو دست می‌انداختم، ناگهان دستم به چیزی گیر کرد، دستگیره پنجره بود و محکمش گرفتم. مدتی همین‌طور ماندم. حلقم خشک شده بود و دستانم دیگر توان نداشت. تا این که از فشار سیل کم شد و دیگران آمدند و نجاتم دادند."

اینها جزو صدها خانواده‌ای هستند که سیلاب همه دارایی‌هایشان را از آنها گرفت. روستای آسیاب‌آباد که در مسیر سیلاب واقع شده، آسیب زیادی دیده است.

جمعه خان، یکی از ساکنان این روستا گفت: "سیلاب مثل یک بلای طبیعی بر ما نازل شد. من یک پیرمرد شصت ساله هستم، توان ندارم، اما باید کار کنم. سیلاب همه چیز را از من گرفت. دیگر چیزی برایم باقی نمانده. فکر نمی‌کنم بتوانم همه‌چیز را دوباره به حالت اول برگردانم."

وقتی روز شنبه باران ریز و یکنواخت شروع به باریدن کرد، هیچ‌یک از روستاییان نمی‌دانستند که چه حادثه‌ای در راه است. اما ناگهان سیل آمد و همه‌چیز را با خود برد.

ساکنان روستا برای فرار از این سیلاب به تپه‌های اطراف فرار کردند. آنهایی که همه‌چیز خود را از دست داده‌اند، مجبورند در فضای باز یا در بالای تپه‌ها زندگی کنند.

بیشتر محلات آسیب‌دیده خالی از سکنه شده است. روستاییان در این جا منتظر کمک هستند. منتظرند کسانی بیایند و خانه‌های ویران‌شده‌شان را دوباره بسازند، اما هنوز هیچ وعده قطعی وجود ندارد.

مقام‌های محلی می‌گویند که امدادرسانی به آسیب دیدگان از توان دولت محلی بالا است.

Image caption روستاییان سرپلی می گویند تا حال نظیر این سیلابها را ندیده بودند

عبدالجبار حقبین، والی سرپل گفت: "اعمار خانه‌های روستاییان در توان حکومت محلی نیست. به همین دلیل از دولت مرکزی و جامعه جهانی خواسته‌ایم به خانواده‌هایی که خانه‌های خود را از دست داده‌اند، کمک کنند."

سطح زندگی مردم در اینجا پایین است و بسیاری‌ها همه‌چیز خود را از دست داده‌اند.

ولایت سرپل در مسیر سیلاب واقع شده است. بیشتر روستاییان در این جا فقیر هستند و به کار کشاورزی مشغول هستند.

محصولات زمین و باغ همه امید خانواده‌ها در اینجاست، اما سیلاب کشتزارهای زیادی را شست و امید خانواده‌ها را هم با خود برد.

نرخ بیکاری در ولایت سرپل بالا است و جوانان عمدتا برای پیدا کردن کار به ایران سفر می‌کنند.

حال خطر جاری شدن دوباره سیلاب ترسی به دل این روستاییان فقیر انداخته است که به این زودی تنهایشان نمی‌گذارد.

مطالب مرتبط