'بیش از ۲۰۰ هزار پناهجوی افغان ایران را ترک کرده‌اند'

پناهجویان افغان در ایران حق نشر عکس isna
Image caption ایران اخیرا محدودیتهای بیشتری را بر پناهجویان افغان وضع کرده است

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور ایران گفته است که از زمان آغاز اجرای طرح ساماندهی اتباع خارجی تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر از اتباع افغانستان که مجرد بوده‌اند، ایران را ترک کرده‌اند.

محمد تهوری، روز دوشنبه هشتم جوزا / خرداد، به خبرگزاری مهر گفته است که آن دسته از اتباع افغانستان که مجرد هستند، تا پایان ماه جوزای امسال (کمتر از یک ماه دیگر) فرصت دارند تا وضعیت خود را مشخص کنند و پس از این تاریخ، دارندگان برگه‌های تعیین تکلیف، باید ایران را ترک کنند.

در عین حال، او گفته است که فرصت قانونی اتباع افغانستان در استان‌های زنجان، قزوین، مرکزی، گلستان، مازندران، سمنان، بوشهر، خراسان جنوبی، قم، یزد، فارس و البرز به پایان رسیده است.

آقای تهوری گفته است که از ابتدای ماه سرطان / تیر ۱۳۹۱ اقامت افرادی در ایران مجاز است که کارت پناهندگی جمعی و یا گذرنامه داشته باشند.

هرچند به گفته آقای تهوری، این افراد هم تنها می‌توانند در حوزه استان تعیین شده، اقامت داشته باشند.

ایران ظرف ماه های اخیر محدودیت های بیشتری را بر رفت و آمد و شرایط زندگی پناهجویان افغان وضع کرده است. از جمله، در موارد مختلف، حضور افغانها در مناطق مشخص ایران ممنوع قرار داده شد.

وزارت کشور ایران سال گذشته نیز اعلام کرده بود که پناهجویان غیرقانونی افغانستان فقط سه ماه (تا پایان سال ۱۳۹۰) برای ترک ایران مهلت دارند، اما با درخواست نهادهای رسمی افغانستان، این فرصت تمدید شد.

دولت افغانستان گفته است که با توجه به مشکلات داخلی این کشور، در حال حاضر آماده پذیرش میلیونها پناهجوی افغان که در کشورهای ایران و پاکستان زندگی می کنند، نیست.

علاوه بر این، بسیاری از پناهجویانی که اخیرا به افغانستان بازگشته اند، به دلیل مشکلات کاریابی و نداشتن سرپناه، دوباره مجبور به ترک افغانستان می شوند.

مطالب مرتبط