افغانستان به دنبال امضای تفاهمنامه درازمدت با چین است

حق نشر عکس bbc
Image caption جاوید لودین: "افغانستان سال گذشته با هند سند همکاریهای دراز مدت امضا کرد و حالا با چین هم در مورد امضای چنین سندی مذاکرات جریان دارد"

معاون وزارت خارجه افغانستان می گوید با توجه به نقش رو به افزایش چین در منطقه، افغانستان در نظر دارد با این کشور و برخی کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای تفاهنامه همکاریهای درازمدت امضا کند.

جاوید لودین معاون وزارت خارجه افغانستان در گفتگو با وحید پیکان گزارشگر بی بی سی درکابل گفت که امضای چنین سندی با چین، از ارزش زیادی برخوردار است و تناقضی با منافع آمریکا و حامیانش در افغانستان نخواهد داشت.

چین بزرگترین قدرت اقتصادی آسیا و دومین قدرت اقتصادی جهان است.

نزدیک شدن به قدرت ها منطقه

آقای لودین گفت که قرار است حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مورد طرح این موافقتنامه در نشست سران سازمان شانگهای، که ماه آینده در چین برگزار می‌شود، با مقامهای این کشور صحبت کند.

جاوید لودین افزود که افغانستان در تلاش یافتن حامی قوی در منطقه است.

او همچنین گفت: "این که روابط میان آمریکا و چین چگونه است، مربوط به خود آنها است. اما از آن‎جایی که منافع افغانستان و آینده کشور ما و رابطه اش با جهان و منطقه مطرح است، همان گونه که با آمریکا توافقنامه همکاریهای درازمدت امضا کردیم، با برخی کشورهای همسایه، که با ما روابط اقتصادی و تاریخی دارند، نیز چنین سندی امضا خواهد شد."

بر اساس آمار موجود، چین سالانه نزدیک به دو میلیارد دلار ـ معادل نیمی از بودجه سالانه حکومت افغانستان ـ به این کشور صادرات دارد. اما صادارت افغانستان به چین کمتر از صد میلیون دلار است.

همچنین چین میلیاردها دلار را در چندین معدن بزرگ در افغانستان سرمایه گذاری کرده و قرار است طولانی ترین خط آهن را در این کشور اعمار کند.

این سرمایه‌گذاری ها امیدواری زیادی را در مورد چشم‌انداز روابط اقتصادی میان چین و افغانستان به میان آورده است.

موضع بخش خصوصی

علاوه بر مقام های دولتی، فعالان بخش خصوصی نیز از نیاز روابط قوی تر افغانستان و چین سخن می گوین، خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید همکاریهای درازمدت با چین با ارزش‌تر و مهمتر از کشورهای دیگر است.

او گفت: " چین همسایه افغانستان و یک قدرت اقتصادی جهان است. چین در بخش معادن، صنعت، ترانزیت، تهیه مواد خام و زراعت/کشاورزی، می‎‏تواند نقش خوبی در افغانستان بازی کند. حکومت باید مساله امضای توافقنامه استراتژیک با چین را جدی بگیرد."

سیاست چین در قبال افغانستان شبیه سیاست آن در دیگر کشورها بیشتر اقتصادی است و این کشور در طول سه دهه جنگ در افغانستان دخالت فعال سیاسی و نظامی در افغانستان نداشته است.

چین با آن که حامی ناتو و آمریکا در جنگ افغانستان نیست، اما در ده سال گذشته نقش فعالی در بازسازی افغانستان ایفا کرده است.

مطالب مرتبط