غزنی برای میزبانی 'پایتخت فرهنگی جهان اسلام' آماده نیست

مناره غزنی، از بناهای دوره غزنویان حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption از"بی‌توجهی" به نگهداری از بناهای تاریخی غزنی، انتقادهای زیادی مطرح است

مقامهای محلی در ولایت غزنی می‌گویند تلاشها برای آماده کردن شهر غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۳ قناعت بخش نیست.

آنها شاکی هستند که در بودجه ملی سال جاری، برای اجرای پروژه‌های بازسازی غزنی هیچ پولی اختصاص داده نشده است.

تا آغاز سال ۲۰۱۳، که چند ماه بیشتر نمانده، قرار است شهر غزنی رسما به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام نامگذاری شود و این شهر میزبان نشستی با شرکت مقامهای کشورهای عضو کنفرانس اسلامی باشد.

سازمان علمی - فرهنگی کنفرانس اسلامی موسوم به ( OIC) در ششمین اجلاس خود با حضور وزیران فرهنگ کشورهای عضو در سال ۲۰۰۷، غزنی را به عنوان پایتخت تمدن اسلامی در سال ۲۰۱۳ انتخاب کردند.

حال که نزدیک به پنج سال از اعلام این تصمیم می‌گذرد، مقامهای محلی می‌گویند به دلیل عدم توجه وزارتخانه‌های مربوط، کارهای لازم برای بازسازی شهر غزنی و بناهای تاریخی این شهر، انجام نشده است.

'مایوس‌کننده'

موسی اکبرزاده، والی غزنی از این امر شکایت دارد که برای آماده‌سازی غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام هیچ بودجه‌ای اختصاص داده نشده و به باور او، بی‌توجهی در این زمینه "مایوس کننده" است.

او افزود: "هیچ شکی نیست که در رابطه به سال ۲۰۱۳ وزارتخانه‌های کلیدی ما آنطوریکه لازم بود، احساس مسئولیت نکردند. تا هنوز یک وزارتخانه کلیدی هم در ارتباط با ۲۰۱۳ حتی برای امسال پروژه‌ ای در نظر نگرفته است."

Image caption حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان به تازگی کمیسیونی را برای اجرای پروژه‌های بازسازی ولایت غزنی تشکیل داده است

والی غزنی همچنین گفت: "ما که بودجه را مشاهده کردیم، همه وزارتخانه‌ها در بخشهای دیگر پروژه‌هایی در نظر گرفته‌اند، اما در غزنی یک پروژه را هم در برنامه نگرفته‌اند، این متاسفانه جای افسوس است و باعث می‌شود که ما مایوس شویم."

نصیر بیان، عضو نهاد فرهنگی حکیم سنایی غزنوی، نیز دولت و به ویژه وزارتخانه‌های مختلفی را که این پروژه‌ها را باید اجرا می‌کردند، به بی‌توجهی به اهمیت پایتخت فرهنگی جهان اسلام متهم می‌کند.

آقای بیان گفت: "پروژه‌هایی که در این ولایت در نظر گرفته شده بودند، آنگونه که باید، اجرا نشده اند. از جمله برنامه بازسازی بناهای تاریخی. هنوز هم کمبودهایی در این زمینه احساس می‌شود."

او افزو: "پروژه‌های دیگر، از قبیل مرکز فرهنگ اسلامی، بازار سرپوشیده، فرودگاه، هتلهای یک طبقه و دو طبقه، که باید برای پذیرش مهمانها ساخته می‌شدند، ولی متاسفانه کار این پروژه‌ها عملا آغاز نشده است این خود بیانگر کندی کار و عدم توجه به شهر غزنی است."

مایه شرمساری؟

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان به تازگی کمیسیونی را برای اجرای پروژه‌های بازسازی ولایت غزنی تشکیل داده است.

آقای اکبرزاده می‌گوید هرچند تا سال ۲۰۱۳ فرصت کمی باقی مانده، اما تاکید دارد که اگر هزینه طرح‌های مورد نظر در اختیار اداره‌های محلی قرار داده شود، می‌توانند کارهای نیمه تمام را کامل کنند.

آقای اکبرزاده تاکید کرد: "امیدواریم پولی که در این زمینه اختصاص داده شده به غزنی انتقال داده شود، در این صورت ما می‌ دانیم که این پروژه‌ها را که شامل پنجاه منزل رهایشی، مهمانخانه و مساجد است کاملا اجرای کنیم."

در این میان ساکنان ولایت غزنی بیش از آنکه نگران پروژه های عمرانی غزنی برای ۲۰۱۳ باشند، تاکید دارند که مقام های دولتی به بهبود امنیت شهر غزنی توجه کنند.

بسیاری‌ از ساکنان این ولایت به این باورند که اگر وضعیت غزنی همین گونه ادامه یابد، نامگذاری غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۳، نه تنها افتخاری ندارد، بلکه مایه شرمساری خواهد بود.

مطالب مرتبط