روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۸ جوزا

نخستین سالگرد ترور فرماندهان ارشد پلیس در شمال افغانستان، از موضوع‌های عمده مورد بحث در مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

در این حادثه (۲۹ مه، ۲۰۱۱) که گفته شده ناشی از انفجار بمب کار گذاشته شده در دفتر والی تخار بوده است، ژنرال داوود داوود، فرمانده کل پیشین پلیس حوزه شمال و ژنرال شاه جهان نوری، فرمانده پلیس ولایت تخار در پایان یک نشست امنیتی کشته شدند.

آرمان ملی در سرمقاله خود با اشاره به اولین سالگرد ترور ژنرال داوود داوود فرمانده کل پیشین حوزه شمال پلیس افغانستان، تلاش‌ها برای مجازات عاملان قتل او را زیر سوال برده و از رهبران و فرماندهان پیشین جهادی انتقاد کرده است که همه متفرق شده‌اند.

این روزنامه افزوده است که جنگ هنوز ادامه دارد و تروریسم در کمین این رهبران و فرماندهان است، اما آنها همچنان آرام و بی‌خیال هستند. نویسنده پرسیده است که حالا آنها آیا به مقام دنیایی و حکومت اندیشند یا به پیوستن به نخبگان سیاسی؟

به نوشته آرمان ملی، در حالی که صدای طبل جنگ در پایتخت شنیده می‌شود، گوش‌های صاحبان زور و زر از شنیدن این صداها عاجز است و پول و مقام تن‌ها را چنان سنگین کرده که دیگر کسی را گمان بر حماسه‌آفرینی بزرگان نیست. نویسنده انتقاد کرده است که تنها کاری که این بزرگان می‌کنند، تکرار حرف‌های کلیشه‌ای" است.

ماندگار در گزارش مفصلی از همایش بزرگداشت اولین سالگرد ترور ژنرال داوود، نوشته است که اسماعیل خان، وزیر انرژی و آب و از فرماندهان پیشین جهادی، از مجاهدین سابق خواسته است که "بیایید اختلاف‌ها را کنار بگذاریم و اجازه ندهیم که دشمنان افغانستان شخصیت‌های ملی و جهادی ما را هدف قرار دهند".

به گزارش این روزنامه، احمد ضیا مسعود، رئیس جبهه ملی گفته است که آن عده از سران جهادی که با "تیم حاکم" کار می‌کنند، کاخ‌نشینان آنها را خودی نمی‌شمارند، بلکه همواره در پی "استفاده ابزاری" از حضور آنها در داخل حکومت هستند.

در گزارش ماندگار همچنین آمده که آقای مسعود هشدار داده است که کسانی در درون نظام هستند که در پی فرصتند تا نیروهای خارجی از افغانستان بروند و آنگاه گروه طالبان را وارد نظام و شریک حکومت کنند. به نظر او، هم پاکستان و هم حکومت افغانستان خواستار حضور طالبان در نظام سیاسی افغانستان هستند.

هشت صبح در تیتر اول خود نوشته است که "هرات از فهرست یونسکو بازماند". به گزارش این روزنامه، به دلیل "بی‌توجهی مسئولان محلی" و ساخت‌وسازهای بی‌رویه در اطراف مناره‌های هرات، این شهر شامل فهرست میراث‌های فرهنگی سازمان علمی فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) نشده است.

این روزنامه همچنین افزوده است: پیشنهادهایی که از سوی مسئولان محلی هرات برای ثبت این شهر در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان در سازمان یونسکو ارائه شده است، برای این سازمان قانع‌کننده نبود و این شهر به همین دلیل از ثبت در فهرست باز مانده است.

به نظر نویسنده هشت صبح، عدم ثبت هرات در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان "شکست بزرگی" برای دولت افغانستان به حساب می‌آید. نویسنده انتقاد کرده است که دولت افغانستان با صرف صدها هزار دلار هنوز نتوانسته که زمینه ثبت هرات در این فهرست را فراهم کند.

روزنامه دولتی انیس گزارش داده است که عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان گفته است که ۱۵ هواپیمای حمل و نقل را که آمریکا در اختیار افغانستان قرار داده، به دلیل "کهنه بودن، نبود پرزه (قطعات یدکی) و خارج شدن از رده تولید در شرکت تولیدکننده آنها متوقف می‌باشند".

به نوشته انیس، آقای وردک این موضوع را روز یکشنبه، ۷ جوزا/خرداد، در جلسه شورای امنیت که با حضور حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان برگزار شد، مطرح کرد.

وزیر دفاع افغانستان در این نشست از کندی روند تجهیز و آموزش نیروهای هوایی کشورش از سوی جامعه جهانی انتقاد کرده و بر سرعت بخشیدن این روند به ویژه از جانب آمریکا تاکید نهاده است.

روزنامه چراغ در مطلب اصلی خود نوشته است که پاکستان برای چانه‌زنی‌های سیاسی و به دست آوردن سود بیشتر در مجامع بین‌المللی در خصوص مساله افغانستان، مهاجران افغان را تحت فشار قرار می‌دهد. به نظر این روزنامه، این در حالی است که "پاکستان مبالغ هنگفتی را به دلیل پذیرفتن این مهاجران به جیب می‌زند".

نویسنده معتقد است که پاکستان اخیرا در واکنش به تصویب توافقنامه استراتژیک افغانستان و آمریکا از سوی پارلمان افغانستان، برای خروج مهاجران افغان از خاک خود ضرب‌الاجل تعیین کرده است. چراغ افزوده است که پاکستان حال در سطح بین‌المللی منزوی شده و امضای این پیمان را به زیان خود می‌داند.

مطالب مرتبط