هشدار: تهدیدها در برابر زنان افغانستان بیشتر شده است

زنان افغان حق نشر عکس AFP
Image caption زنان افغان نگران آینده خود پس از خروج نیروهای ناتو هستند

یک نهاد فعالان حقوق زنان در افغانستان هشدار داده است که نزدیک شدن زمان خروج نیروهای ناتو از افغانستان، تهدیدها در برابر زنان را بیشتر کرده است.

شبکه زنان افغان می گوید، این تهدیدها، عمدتا در مناطقی متوجه زنان بوده که مسئولیت های امنیتی آن از ناتو به نیروهای افغان واگذار شده است.

این نگرانی در حالی مطرح می شود که ظرف یک ماه اخیر، دست کم چهار بار از مسموم شدن دختران دانش آموز در افغانستان گزارش شده و همچنین در مواردی، ساختمان های مکاتب مورد حمله قرار گرفته است.

تنها در ولایت تخار، در شمال افغانستان، سه مورد از مسموم شدن دختران دانش آموز در یک ماه اخیر گزارش شده و همچنین شماری از مکاتب در ولایت غزنی به دلیل نا امنی، مسدود شده است.

شبکه زنان افغان از دولت کشورشان تقاضا دارند که برای تامین امنیت زنان و دانش آموزان توجه داشته باشد.

سمیرا حمیدی، مسئول شبکه زنان افغان می گوید: "پیشنهادهای مشخص از دولت داریم که توجه جدی به تامین امنیت مکتب های دختران داشته باشد. از مخالفین مسلح دولت می خواهیم تا تعلیم و تربیه را وسیله ای برای خود قرار ندهند."

شبکه زنان افغان می گوید، موفقیت برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی از ناتو به نیروهای افغان، وابسته به عواملی از جمله مصئونیت زنان است.

محبوبه سراج، از اعضای شبکه زنان افغان به خبرنگاران در کابل گفت: "مساله ای که در حال حاضر برای ما بسیار اهمیت دارد، روند انتقال (مسئولیت های امنیتی) است. چون روند انتقال بسته شدن مکتب ها را در پی داشته،این خود برای زنان افغانستان یک اعلام خطر فوق العاده است."

خانم سراج افزود: "اگر حالا وضعیت چنین است، پس بعد از سال ۲۰۱۴ وضعیت چگونه خواهد بود؟ اگر وضعیت این گونه ادامه یابد، من آینده روشن را برای افغانستان نمی بینم."

قرار است ناتو در سال ۲۰۱۴ به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان داده و تمامی مسئولیت های امنیتی را برعهده نیروهای افغان واگذار کند.

این برنامه، بسیاری از فعالان جامعه مدنی را نگران آینده کرده است.

این نهادها، می خواهند دولت افغانستان و جامعه جهانی تضمین کند که دستاوردهای ده ساله افغانستان در عرصه آزادی های مدنی، رسانه ها و حضور زنان در عرصه سیاسی و اجتماعی، با خروج نیروهای ناتو از افغانستان تهدید نخواهد شد.

مطالب مرتبط