آمریکا خواهان 'نقش فعالتر' هند در افغانستان است

حق نشر عکس Getty
Image caption مقام های آمریکایی گفته اند در ده سال گذشته به دلایل مختلف، هند نقش بسیار فعال در افغانستان نداشته و حالا آمریکا این کشور را تشویق می کند تا نقش فعالتر سیاسی و اقتصادی در افغانستان ایفا کند

لئون پانه‌تا وزیر دفاع آمریکا برای گفتگو روی مسایل استراتژیک منطقه ای وارد دهلی نو پایتخت هند شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام های آمریکایی گزارش داده که یکی از اصلی ترین اهداف سفر وزیر دفاع آمریکا به هند، تشویق این کشور به "ایفای نقش فعالتر" در افغانستان است.

این مقام آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفته که " در ده سال گذشته به دلایل مختلف، هند نقش بسیار فعال در افغانستان نداشته و حالا ما این کشور را تشویق می کنیم تا نقش فعالتر سیاسی و اقتصادی در افغانستان داشته باشد."

هند و پاکستان دو قدرت رقیب در منطقه محسوب می شوند و نزدیکی هند با افغانستان، همواره باعث نگرانی و ناخرسندی پاکستان بوده است.

واشنگتن در گذشته معمولا از گسترش فعالیت های هند در افغانستان به دلیل نارضایتی پاکستان نگران بود و هند را تشویق می کرد تا حضور خود در افغانستان را محدود به فعالیت های اقتصادی کند.

اما این مقام آمریکایی گفته که با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای ناتو از افغانستان، سیاست آمریکا در قبال منطقه نیز در حال تغییر است.

قرار است لئون پنیتا در این سفر با من موهن سنگه نخست وزیر هند و مقامات دفاعی و امنیتی این کشور دیدار کند.

مقامات آمریکایی گفته اند که ایالات متحده امیدوار است هند برنامه خود برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان را گسترش بدهد.

هند و افغانستان درماه اکتوبر سال گذشته توافقنامه استراتیژیک امضا کردند.

هند در ده سال گذشته حدود دو میلیارد دلار در پروژه های زیر بنایی درافغانستان هزینه کرده است.

اما هند همیشه از ادامه نا امنی ها در افغانستان و به ویژه در شرایطی که نیروهای بین المللی در حال بیرون شدن از منطقه هستند، نگران است.

مطالب مرتبط