طالبان: به چیزی کمتر از ایجاد حکومت اسلامی قوی راضی نیستیم

Image caption آغاجان معتصم می گوید، طالبان رهبری واحدی دارند و شبکه حقانی نیز بخش جدایی ناپذیر طالبان هستند

آغا جان معتصم، رئیس پیشین کمیته سیاسی طالبان، به بی بی سی گفته است که طالبان رهبری واحدی دارند، گروه حقانی جزء جدایی ناپذیر طالبان است و این گروه به چیزی کمتر از حکومت اسلامی راضی نیستند.

آغاجان معتصم، در ماه آگوست/اوت سال گذشته در شهر کراچی پاکستان در اثر حمله افراد مسلح مجروح شد.

پس از این حمله او مدتی برای مداوا به ترکیه رفت و در آنجا نیز با شماری از رسانه های غربی به نمایندگی از طالبان حرف زد.

آغا جان معتصم، هنوز خود را عضو شورای طالبان می داند. او یکی از نزدیک ترین افراد به ملا عمر رهبر طالبان خوانده می شود، در امور سیاسی و مالی مورد اعتماد ملاعمر بوده است و در برخی از گزارشهای تائید نشده از او به عنوان داماد ملا عمر نام برده شده است.

آقی معتصم در یک گفت و گوی تلفنی با طاهرخان، خبرنگار بخش پشتوی بی بی سی، مذاکرات رو در رو با آمریکایی ها و بریتانیایی ها را رد کرده و گفته است که فقط با شماری از چهره های غیر دولتی افغان دیدار کرده و در مورد مذاکرات صلح از سوی طالبان با آنها حرف زده است.

معتصم همچنین گفته است که " طالبان همه طرفدار تفاهم و مذاکره هستند و درحال حاضر جنگ بر آنها تحمیل شده و کشور را خارجی ها اشغال کرده ولی مسایل مذاکره و صلح در یک مرحله حل نمی شود و گفت وگوها باید مراحل مختلفی را طی کند و همچنان ادامه یابد."

معتصم همچنین گفته است: "طالبان در مرحله نخست ترجیح می دهند که طرف اصلی(در مذاکرات) آمریکایی ها باشند در مرحله بعدی با دولت افغانستان و سایر خارجی ها که در افغانستان حضور دارند."( مذاکره کنند)

دولت افغانستان همیشه به پذیرفتن قانون اساسی و دست آورد های ده سال گذشته از سوی طالبان به عنوان پیش شرط مذاکرات، تاکید می کند. اما اینکه طالبان در پی چه هستند آغا جان معتصم می‌گوید: طالبان فقط با ایجاد نظام اسلامی راضی می شوند و بس.

او نظام اسلامی مورد نظر طالبان را چنین توضیح می‌دهد: نهضت و قیام طالبان برای انفاذ شریعت اسلامی بوده و لذا برای طالبان مهم این است که یک نظام مستحکم اسلامی به میان آید، اشغال خارجی ها پایان یابد، برای طالبان مقام و منصب مهم نیست، هدف (طالبان) فقط دولت اسلامی قوی است."

معتصم در پاسخ به این سوال که آیا طالبان قانون اساسی افغانستان را قبول دارند یا نه جواب روشنی نمی دهد و فقط با اشاره به این نکته اکتفا می کند که: قانون اساسی افغانستان از سوی کسانی که حامی آن هستند نیز رعایت نمی شود چه رسد به ما(طالبان).

آغاجان معتصم، همچنین گفته است که رهبر طالبان ملا محمد عمر است و به گفته او گروه حقانی نیز بخش جدایی ناپذیر طالبان است.

این عضو طالبان در مورد مذاکرات گفته است که طالبان با افغانها هیچ مشکلی ندارند، اما خارجی ها به مذاکره با طالبان نگاه تاکتیکی و موقت دارند.

در این گفت و گو آغاجان معتصم بارها از حامدکرزی با احترام یاد کرده و او را "کرزی صاحب" خطاب می کند.

مطالب مرتبط