بازگشایی مکاتب در ولایت غزنی در اثر اعتراضات مردم

Image caption مردم ولسوالی اندر در جریان درگیری با شورشیان طالبان شش شورشی را کشتند و چندین تن از آنها را دستگیر کردند

در نتیجه اعتراضات اهالی ولسوالی ناآرام اندر در ولایت مرکزی غزنی به تعطیلی مکاتب (مدارس) توسط طالبان، دست کم سی مکتب مجددا فعال شده‌ است.

مردم در اعتراضات روزهای اخیر با شورشیان طالبان درگیر شدند که طی این درگیری‌ها دست کم ۱۰ تن از ساکنان ولسوالی اندر و ۶ شورشی کشته شده اند.

امان الله ایمان، سخنگوی وزارت معارف افغانستان گفت: "مردم در مقابل جنایتکارانی ایستاد شدند که مکاتب را مسدود می‌کردند، دانش آموزان و آموزگاران را شهید می‌کردند. در آنجا (غزنی) تظاهرات نتیجه ای نداشت و مردم باید سد راه مخالفان می‌شدند."

مقامات ولایت غزنی می‌گویند که در جریان درگیری معترضان با شورشیان طالبان، ۲۵ تن از این شورشیان نیز بازداشت شده اند.

این مکاتب از سه سال بدینسو به دلایل آنچه که مقامات، تهدید از سوی مخالفان می‌خوانند، مسدود بودند.

آقای ایمان می‌گوید: "حکایت مردم است که در آنجا عربها، پنجابی ها و کسانی بودند که فرزندان آنان را از حقوق شان محروم ساخته بودند. شاید تا زمانی مردم نمی‌دانستند که روی حقوق فرزندان شان معامله می‌شود، وقتی آگاه شدند، بالاخره به قیمت جان خود از این حقوق دفاع کردند."

حالا وزارت معارف افغانستان خوشبین است که این نحوه برخورد با مخالفان، الگویی باشد برای مناطقی که هنوز مکاتب در آنجا مسدود است.

شیرخان یوسفزی، ولسوال اندر، می‌گوید اعتراضات مردمی زمانی آغاز شد که طالبان، یک مسجد، چند مکتب و یک بازار را مسدود کردند.

آقای یوسفزی می‌گوید در این اعتراضات شماری از فرماندهان جهادی، ساکنان محل و دانش آموزان شرکت داشتند: "وقتی مسجد جامع، مکاتب و بازار مسدود شد، مردم فکر کردند که بازسازی متوقف شده و چرا طالبان این کار را می‌کنند، همه جمع شده و دست به قیام زدند. در این قیام، طلبه ها، بزرگان قومی و فرماندهان جهادی از حزب اسلامی، 'محاذ' و 'حرکت' سلاح های قدیمی خود را برداشتند که چرا طالبان مکتب، مدرسه و مسجد ما را می‌بندد."

مقامات محلی گفته اند که از زمان آغاز این فشارها، شورشیان دست کم ده تن از بزرگان و ساکنان محل را نیز به قتل رسانده اند.

اما تازه گل، مدیر معارف ولسوالی اندر، از انجام گفت‌وگو میان مخالفان و بزرگان محل برای بازگشایی مکاتب سخن گفته است: "این مکاتب در چند روز گذشته با تهدید روبرو بود، بعداً به کمک ریش سفیدان و علما و مسئولان معارف با مخالفان مشورت شد و در نتیجه مکاتب بازگشایی شدند. حالا این مکاتب فعال هستند و تدریس به شکل منظم ادامه دارد."

اما وزارت معارف افغانستان هر گونه معامله ای را با مخالفان برای بازگشایی این مکاتب رد کرده است.

پیش از این طالبان در ولایت غزنی هشدار داده بودند که اگر به موترسایکل (موتورسیکلت)های بدون جواز اجازه تردد داده نشود، مکاتب را در این ولایت خواهند بست.

ولسوالی اندر ولایت غزنی ۴۴ مکتب از جمله هشت لیسه (دبیرستان) و هشت مکتب متوسطه (راهنمایی) دارد.

این اولین بار است که مردم در اثر اعتراضاتی که باعث کشته شدن اهالی منطقه شده است، توانسته اند مکاتب مسدود شده از سوی طالبان را بازگشایی کنند.

مطالب مرتبط