پاکستان مدت اقامت پناهجویان افغان را یک ماه تمدید کرد

پناهجویان افغان در پاکستان حق نشر عکس AP
Image caption حدود یک میلیون پناهجوی افغان در پاکستان مدارک قانونی اقامت ندارند

وزارت مهاجرین افغانستان اعلام کرده است که پاکستان برنامه اخراج پناهجویان غیرقانونی افغان را برای یک ماه به تاخیر انداخته است.

این توافق، به دنبال سفر جماهیر انوری، وزیر مهاجرین افغانستان به پاکستان صورت گرفته است.

پیشتر، حکومت پاکستان روز ۲۵ ماه مه را آخرین مهلت برای اخراج پناهجویان بدون مدرک قانونی در ایالت خیبر پشتونخواه این کشور اعلام کرده بود.

اما دولت افغانستان در آن زمان گفت که آماده پذیرش بازگشت‌کنندگان نیست.

وزارت مهاجرین افغانستان حالا می‌گوید که تمدید مهلت حضور پناهجویان افغان در پاکستان برای یک ماه، به آنها فرصت می دهد تا در همکاری با اداره پناهندگی سازمان ملل متحد، برنامه ای برای بازگشت دواطلبانه این پناهجویان ترتیب دهند.

بیشتر پناهجویان افغان که در پاکستان و ایران به سر می‌برند، در داخل افغانستان سرپناه ندارند و زمینه‌های کاریابی در داخل این کشور نیز به شدت محدود است.

آمار پناهجویان افغانی که بدون مدرک قانونی در پاکستان زندگی می‌کنند، حدود یک میلیون نفر تخمین شده است و بازگشت این افراد به افغانستان، می‌تواند دردسری جدی برای دولت این کشور ایجاد کند.

پاکستان در سه دهه گذشته میزبان نزدیک به شش میلیون مهاجر افغان بوده است، اما با بازگشت تدریجی این افراد به افغانستان، حال تعداد مهاجران افغان در این کشور نزدیک به سه میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

گفته شده است که از جمله مهاجران غیرقانونی، ۸۰۰ هزار نفر بدون مدرک در ایالت خیبر پشتونخواه و ۲۰۰ هزار نفر در دیگر مناطق پاکستان به سر می‌برند.

مطالب مرتبط