روزنامه‌های کابل: دوشنبه ۱۵ جوزا

وضعیت مهاجران افغان در ایران، تائید موافقتنامه همکاری افغانستان و آمریکا در مجلس سنا و "بی‌توجهی" به غزنی در آستانه میزبانی این ولایت به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، از مسایل بازتاب یافته در روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته است که همزمان با تجلیل عده‌ای از افغان‌ها از شخصیت آیت‌الله خمینی در کابل، دولت ایران محدودیت‌های بیشتری را بر مهاجران افغان در این کشور وضع کرده است.

این روزنامه نوشته است که افغان‌ها باید بیدار شده و میان دوست و دشمن خود تفاوت قایل شوند.

نویسنده آرمان ملی افزوده است که ایران بر محلات زندگی مهاجران و همچنین بر رشته‌های آموزشی مهاجران افغان محدودیت وضع کرده و در عین حال، افغان‌ها را به اتهاماتی از جمله قاچاق مواد مخدر اعدام می‌کند، اما نویسنده افزوده است که آنچه تعجب‌آور است، سکوت دولت افغانستان در برابر این برخوردها با مهاجران این کشور است.

روزنامه چراغ به بهانه تائید موافقتنامه همکاری‌های استراتژیک افغانستان و آمریکا در مجلس سنای افغانستان، چگونگی ارزیابی پارلمان از این سند همکاری را بررسی کرده است.

این روزنامه نوشته است که 'حلقاتی' برای اینکه سند همکاری‌های افغانستان و آمریکا بدون جنجال از پارلمان تائید بگیرد، از مدتی برنامه‌ریزی کردند، برنامه‌ای که به نوشته این روزنامه، از متهم شدن شماری از رسانه‌ها به دریافت حمایت از ایران و پاکستان آغاز شد.

چراغ افزوده است که این تلاش‌ها، اعضای هر دو مجلس پارلمان را واداشت تا از بیم متهم شدن به حمایت از ایران یا پاکستان، سند همکاری‌های استراتژیک را تائید کنند، در حالی که به نوشته این روزنامه، می‌شد اعضای پارلمان افغانستان این سند را بیشتر بررسی می‌کردند تا "موارد زیادی" از ضعف‌هایی که در آن وجود داشت، اصلاح می‌شد.

نویسنده اما درباره این ضعف‌ها توضیحی نداده است.

روزنامه هشت صبح عکس این مسئله را بازتاب داده و نوشته است که تصمیم مجلس سنای افغانستان به تائید موافقتنامه همکاری‌های استراتژیک با آمریکا "خردمندانه" بود.

این روزنامه نوشته است که با توجه به دیدار سفیر ایران در این رابطه با رئیس مجلس سنا و تلاش‌های پشت پرده‌ای که صورت می‌گرفت، مجلس سنا در زمینه تائید این سند همکاری با فشارهای زیادی روبه‌رو بود.

اما این روزنامه افزوده است که تائید این سند در مجلس سنا، "نشان داد که همه تلاش‌های حلقات همفکر با طالبان و همچنین محافلی که با حکومت ایران همسویی دارند، ناکام شده است."

روزنامه باور نوشته است که تا سال ۲۰۱۳ میلادی و میزبانی شهر غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام چیزی باقی نمانده است، اما به نوشته این روزنامه، وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در این زمینه آمادگی مشخصی ندارد.

نویسنده افزوده است که هیچ برنامه‌ای در این زمینه در ولایت غزنی انجام نشده است.

روزنامه ماندگار نیز به همین مسئله پرداخته و نوشته است که دولت افغانستان از سال ۲۰۰۷ میلادی تاکنون که غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۳ میلادی نامگذاری شد، وقت کافی داشت تا برنامه‌ای برای بازسازی این ولایت ترتیب دهد.

اما نویسنده ماندگار افزوده است: حالا که چند ماه بیشتر به سال ۲۰۱۳ میلادی نمانده، تازه حکومت افغانستان متوجه این مسئله شده و کمیسیونی را برای آماده ساختن غزنی برای میزبانی از این مناسبت تشکیل داده است.

این روزنامه افزوده است که غزنی یک خانه کوچک نیست که بتوان ظرف چند ماه آن را مرمت کرد، بلکه غزنی یک ولایت بزرگ است که جنگ‌های داخلی آن را به شدت ویران کرده و این شهر، با چهره کنونی خود، توانایی میزبانی از سران کنفرانس کشورهای اسلامی را ندارد.