ناتو از راه آسیای میانه افغانستان را ترک می کند

Image caption "توافق با این کشورها، گزینه های جدیدی را در اختیار ما می گذارد و ما از یک شبکه پیشرفته حمل و نقل بهره خواهیم برد"

سه جمهوری آسیای میانه موافقت کرده‌اند که به ناتو اجازه دهند وسایط و تجهیزات نظامی خود را با استفاده از خاک آنها از افغانستان خارج کند.

آنرس فو راسموسن دبیرکل ناتو روز دوشنبه چهارم ژوئن/جون اعلام کرد که " ناتو با ازبیکستان/ازبکستان، قرقیزستان و قزاقستان موافقتنامه ای امضا کرده است که خروج این سازمان از افغانستان را تسهیل می کند."

دبیرکل ناتو گفت "توافق با این کشورها، گزینه های جدیدی را در اختیار ما می گذارد و ما از یک شبکه پیشرفته حمل و نقل بهره خواهیم برد."

ناتو می گوید با توجه به اینکه از قبل موافقنامه مشابهی را با روسیه نیز داشته است، موافقت این سه کشور آسیای میانه، به این سازمان اجازه خواهد داد تا تجهیزات نظامی خود در افغانستان را از راه زمین به اروپا منتقل کند.

دبیرکل ناتو جزییات بیشتری در این مورد ارائه نکرد اما ظاهرا به نظر می رسد امضای این موافقتنامه ها به این معنی است که نیروهای ناتو برای خروج از افغانستان، نیازمند راه های پاکستان نخواهند بود.

پاکستان که اصلی ترین راه تدارکاتی ناتو به افغانستان به شمار می رفت، شش ماه پیش و در پی کشته شدن ۲۴ سرباز این کشور در حملات هوایی "غیرعمدی" هواپیماهای آمریکایی، مرز خود را به روی کاروانهای تدارکاتی ناتو، بست.

ماه گذشته و در آستانه کنفرانس سران ناتو در شیکاگو، مقام‌های پاکستانی برای بازگشایی راه تدارکاتی ناتو، چند شرط گذاشتند.

عذرخواهی آمریکا از کشته شدن سربان پاکستانی، پرداخت ۵ هزار دلار برای هرکامیونی که ازخاک پاکستان می گذرد و توقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین در مناطق قبایلی از جمله این شرایط است.

حق نشر عکس BBC Urdu
Image caption ششماه پیش پس از آنکه پاکستان مسیر تدارکاتی ناتو را بست، این سازمان در پی یافتن مسیر جدیدی برای خروج تجهیزات خود از افغانستان شد

انتظار می رفت که در کنفرانس شیکاگو رئیس جمهوری پاکستان در این مورد تصمیم نهایی کشورش را اعلام کند اما پیشرفتی حاصل نشد و مذاکرات به جایی نرسید.

انتقال تجهیزات ناتو از افغانستان قرار است در پایان امسال آغاز شود.

همچنین قرار است ناتو مسئولیت تامین امنیت افغانستان را تا اواسط سال آینده به صورت کامل به نیروهای افغان بسپارد و تا پایان سال ۲۰۱۴ تمامی نیروهای خود را از این کشور بیرون کند.

شمار نیروهای امنیتی افغان تا چند ماه آینده به ۳۵۰ هزار نفر خواهد رسید.

مطالب مرتبط