سازمان جهانی کار: هشتصد هزار افغان بیکار اند

Image caption آمار منتشر شده از سوی سازمان جهانی کار در تضاد با گزارشهایی قرار دارد که حاکی از میزان بالای بیکاری در افغانستان است

سازمان جهانی کار با نشر یک گزارش تازه، اعلام کرده که بیش از هشتصد هزار نفر در افغانستان بیکار اند.

این سازمان اما در گزارش خود نسبت به "ناپایداری شغل" برای بسیاری از شهروندان افغان هشدار داده است.

مسئولان این سازمان می گویند که دولت افغانستان برنامه اشتغال‌زایی را باید در اولویت کاری خود قرار دهد.

آمار منتشر شده از سوی این سازمان در تضاد با گزارشهایی قرار دارد که حاکی از میزان بالای بیکاری در افغانستان است.

سال گذشته دولت افغانستان اعلام کرد که ۴ میلیون نفر در این کشور بیکار اند.

اما مسئولان سازمان جهانی کار می گویند که آمار منتشر شده، در برگیرنده افرادی است که هیچ گونه کار و اشتغال ندارند و کاملا بیکار اند.

شماری از آگاهان مسایل اقتصادی نیز نسبت به صحت آمار موجود در این گزارش ابراز تردید کرده اند.

سیف الدین سیحون، استاد دانشگاه کابل به بی‌بی‌سی گفت: "به نظر من این آمار دقیق نیست. سازمان ملل متحد و برخی نهادهای بین‌المللی به دلیل اینکه می‌خواهند نشان دهند افغانستان با کمک و حمایت آنها به درجه ای از رشد اقتصادی و اشتغال زائی رسیده، در نشر آمار مبالغه می کنند."

او افزود: "دیگر اینکه شیوه های (تحقیق) آنها دقیق نیست و آشنایی زیادی در مورد محیط افغانستان ندارند و نظرسنجی های شان هم بواسطه افراد خبره انجام نمی شود."

حق نشر عکس AFP
Image caption بیشترین تعداد افغانها در زراعت اشتغال دارند

سازمان جهانی کار می گوید که بیشترین تعداد نیروی کار در افغانستان در زراعت اشتغال دارند.

اما به باور کارشناسان بازار کار در افغانستان، بهره‌وری بخش زراعت/کشاورزی در این کشور پایین است و یک نوع بیکاری موسوم به "بیکاری پنهان" در زراعت افغانستان به شکل گسترده ای وجود دارد.

'کار ناپایدار'

سازمان جهانی کار اما ابراز نگرانی کرده که بسیاری از شغل ها در افغانستان پایدار نیست و افراد بیشتری با خطر بیکاری روبرو هستند.

در گزارش این سازمان آمده که در حالیکه سالانه چهارصد هزار نفر به عنوان نیروی کار وارد بازار افغانستان می‌شوند ولی شمار زیادی از این افراد نمی‌توانند صاحب کار پایدار شوند.

شئر ریک، کارشناس ارشد کاریابی در سازمان جهانی کار در کابل به خبرنگاران گفت: "بیکاری، یک نگرانی واقعی است. در سال ۲۰۱۲ بیشتر از هشتصد هزار نفر در افغانستان بیکار اند. مشکلات اساسی را که ما در بازار کار می‌بینیم این است که در ده سال گذشته شغل های موقت ایجاد شده و اشتغال زائی پایدار نبوده است. در عرصه ظرفیت سازی و رشد مهارت ها هم کارهای اندکی صورت گرفته است."

آقای ریک گفت که بیکاری بیشتر از دیگران، جوانان، مهاجران بازگشته و کودکان کارگر را در افغانستان متاثر ساخته است.

حق نشر عکس AP

به گفته او، کمبود زمینه های کار باعث می شود تا بخش زیادی از پناهجویان برگشت کننده دوباره از راه های قانونی و یا غیرقانونی، راهی کشورهای همسایه شوند.

تهیه کنندگان این گزارش از دولت افغانستان و جامعه جهانی خواسته اند که برای ایجاد شغل پایدار و رشد ظرفیت ها در افغانستان، برنامه ریزی کنند.

سلیم مستور، از مسئولان وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان از برنامه دولت برای کاریابی دفاع می کند.

آقای مستور گفت "ما طرح ایجاد کار پایدار را در استراتژی سه ساله خود جا داده ایم. به این معنا که دولت افغانستان گام های مهمی را در بخش ایجاد شغل پایدار برداشته است. شغل پایدار از طریق ایجاد تسهیلات برای کار و رشد ظرفیت ها، به میان می آید."

سازمان جهانی کار همچنین از جامعه جهانی خواسته که حداقل تا سال ۲۰۲۴ میلادی، از برنامه های اشتغال‌زایی در افغانستان حمایت کنند.

این سازمان می گوید، اجلاس توکیو در ماه آینده میلادی، فرصت خوبی برای تجدید تعهدات در این زمینه خواهد بود.

مطالب مرتبط