حامد کرزی برای شرکت در اجلاس شانگهای به چین رفت

حامد کرزی حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کرزی قرار است با روسای جمهور چین، روسیه، ایران و پاکستان دیدار کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در اجلاس سران سازمان شانگهای، رهسپار چین شده است.

دفتر رئیس جمهوری افغانستان با انتشار یک اعلامیه گفته که قرار است آقای کرزی در حاشیه این اجلاس، با رئیس جمهوری چین به شکل جداگانه دیدار کرده و موافقتنامه همکاری های درازمدت با این کشور را امضا کند.

چین بزرگترین قدرت اقتصادی آسیا و دومین قدرت اقتصادی جهان به شمار می رود و مقامات افغانستان گفته اند که نزدیکی روابط این کشور با چین، در تضاد با همکاری ها میان افغانستان و آمریکا نخواهد بود.

افغانستان اخیرا با متحدان اصلی خود در سطح بین المللی، موافقتنامه های جداگانه همکاری امضا کرده است تا تعهدات این کشورها در قبال افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۴، تضمین شود.

یکی از مهم ترین موافقتنامه ها، اخیرا با آمریکا امضا شد که سر و صداهایی را در برخی کشورهای منطقه، از جمله ایران بوجود آورد.

براساس اعلامیه ریاست جمهوری، آقای کرزی قرار است دیدارهای جداگانه ای با روسای جمهوری ایران، روسیه و پاکستان نیز داشته باشد که در آن، روی روابط دو جانبه و همکاری میان این کشورها صحبت خواهد شد.

وزارت خارجه افغانستان پیش از این گفته بود که این کشور در نظر دارد تفاهمنامه های همکاری با برخی دیگر از اعضای سازمان شانگهای نیز امضا کند.

بر اساس آمار موجود، چین سالانه نزدیک به دو میلیارد دلار معادل نیمی از بودجه سالانه حکومت افغانستان به این کشور صادرات دارد، اما صادارت افغانستان به چین کمتر از صد میلیون دلار است.

همچنین چین میلیاردها دلار را در چندین معدن بزرگ در افغانستان سرمایه گذاری کرده و قرار است طولانی ترین خط آهن را در این کشور احداث کند.

این سرمایه‌گذاری ها امیدواری زیادی را در مورد چشم‌انداز روابط اقتصادی میان چین و افغانستان به میان آورده است.

چین با آن که شامل ائتلاف جهانی برای مبارزه با تروریسم در افغانستان نیست، اما در ده سال گذشته نقش فعالی در بازسازی این کشور بازی کرده است.

مطالب مرتبط